Prezydent: Jan Paweł II był dla świata najważniejszym Polakiem
- Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest bardzo ważne dla naszej przyszłości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
2019-10-16, 16:35
Posłuchaj
- Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej
- Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum - Jana Pawła II oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego
- Prezydent podkreślił, że "następne pokolenia muszą zobaczyć, co znaczą te dwie postaci"
- Dla tych, którzy żyli w latach 80., 90., obcowanie z Ojcem Świętym, wcześniej z księdzem kardynałem, było czymś naturalnym. Mam to szczęście, że należę do pokolenia, które pamięta jeszcze żyjącego księdza kardynała. Wielokrotnie miałem możliwość słuchania Ojca Świętego, tego, co mówił, oglądania go. Dzisiaj to już jest historia, przychodzą następne pokolenia, które muszą zobaczyć, co znaczą te dwie postaci - powiedział prezydent.
Powiązany Artykuł
41. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża - serwis specjalny
Podkreślił, że Jan Paweł II był "najważniejszym dla świata Polakiem w historii" i że "był jednym z tych, którzy bezpośrednim swoim działaniem doprowadzili do upadku komunizmu". Zaznaczył, że papieża przez wiele lat wspierał prymas Wyszyński.
"Wartości, które pozwoliły przetrwać najtrudniejsze momenty"
Wspominając wybór Karola Wojtyły na papieża, którego 41. rocznica przypada w środę, prezydent powiedział, że "to był niesłychany moment, trudny do opisania". - Dzisiaj się nie zdarza, że nagle Polak zajmuje taką pozycję na świecie, najbardziej powszechną, o tak niezwykłej mocy oddziaływania. To muzeum jest tak ważne, bo ono ma to pokazać - podkreślił.
Andrzej Duda zaznaczył, że Jan Paweł II i prymas Wyszyński prezentowali świat wartości, który pozwolił nam przetrwać najtrudniejsze momenty naszej historii. Dodał, że istotą muzeum jest przekazanie tych wartości młodym pokoleniom.
Historia dwóch patronów
Prócz prezydenta w uroczystości wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, który dokonał poświęcenia muzeum, władze placówki oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie wraz z opiekunami. Młodzież wzięła udział w prowadzonej przez redaktor Annę Popek lekcji muzealnej na temat "Każdy ma swoje Westerplatte".
REKLAMA
W programie uroczystości przewidziano także zwiedzanie wystawy z przewodnikiem oraz performance Jerzego Kaliny "Strumień Pamięci. Suplikacja". Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, na wysokości 26 metrów, czyli ósmego piętra. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych. Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum - Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego - na tle stulecia, w którym żyli. Nazwa Mt 5,14 nawiązuje do słów Ewangelii świętego Mateusza: "Wy jesteście światłem świata".
pb
REKLAMA