WFF: Warsaw Grand Prix dla filmu z Gruzji

Gruziński film "Shindisi" zdobył nagrodę główną Warszawskiego Festiwalu Filmowego - Warsaw Grand Prix.

2019-10-19, 20:47

WFF: Warsaw Grand Prix dla filmu z Gruzji
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/hxdbzxy

Twórca filmu Dito Tsintsadze otrzymał też nagrodę dla najlepszego reżysera. Tak zdecydowało międzynarodowe jury festiwalu. W Konkursie Międzynarodowym o Nagrodę Główną walczyło 15 filmów w tym trzy polskie.

CZYTAJ TAKŻE: 35. jubileuszowa edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego rusza już w piątek>>>

Historia nagrodzonego filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, z czasu rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 roku. Tytułowe "Shindisi" to wioska położona niedaleko Tbilisi, gdzie rosyjskie siły okupacyjne oblegały wojska gruzińskie po ogłoszeniu korytarza pokojowego, dzięki któremu ranni mogą dostać pomoc, a zabici mogą zostać godnie pochowani. Rosjanie nie przestrzegali zasad i podstępnie otwierali ogień, a na pomoc rannym gruzińskim żołnierzom ruszyli zwykli mieszkańcy wioski.

Powiązany Artykuł

Sebastian Stankiewicz PAP 1200.jpg

Czysty przekaz

Członek jury Konkursu Międzynarodowego reżyser, montażysta Michał Leszczyłowski, wyjaśnia dlaczego zdecydowano o nagrodzie dla filmu Dito Tsintsadze. - Film otrzymał nagrodę za czysty przekaz skomplikowanego obrazu okrucieństwa i bezsensu wojen oraz mocy ludzkiego ducha, który definiuje nasz ludzki byt - zaznaczył Leszczyłowski i dodał, że obraz jest wzruszającą i czystą opowieścią o ludzkich tragediach i nadziejach.

REKLAMA

Dito Tsintsadze po otrzymaniu nagrody nie krył radości i tłumaczył, że jest to przede wszystkim film antywojenny. - Przesłaniem jest to, żeby próbować szukać pokojowych rozwiązań nawet jeżeli to trudne - zaznaczył reżyser. Artysta pokreślił również, że dzisiejsze czasy są szczególnie negatywne i trudne.

- To też bardzo niebezpieczne czasy, to moje osobiste odczucia i bardzo się martwię o to, co stanie się z naszymi dziećmi. Nie chcę, żeby musiały oglądać krew czy eksplozje. Naprawdę tego nie chcę - powiedział Dito Tsintsadze.

Powiązany Artykuł

dawid ogrodnik dwójka 1200.jpg

Konkurs debiutów

W Konkursie 1 - 2 czyli debiutów reżyserskich lub filmów drugich nagrodzono film koreańskiego reżysera Seung-o Jeong pod tytułem "Przenieść grób".

Wyróżnienie w tym Konkursie otrzymał również film w reżyserii Małgorzaty Imielskiej, "Wszystko dla mojej matki" opowiadający historię Oli, która znajduje się w zakładzie poprawczym i ma cel, by zdobyć miłość swojej matki. Reżyserka z radością przyjęła wyróżnienie. - To jest mój debiut, w związku z tym jeżeli widzę, że znajduje on uznanie w oczach krytyków i publiczności, to jest powód do dumy - zaznaczyła reżyser.

REKLAMA

Nagroda specjalna jury za najlepszy scenariusz została przyznana za film "A Hairy Tale" irańskiego reżysera Homayouna Ghanizadeha.

Powiązany Artykuł

Warszawski Festiwal Filmowy 2019 1200.jpg

Wolny Duch

W Konkursie Wolny Duch nagrodzono film Michaela Kerry'ego Matthewsa & Thomasa Matthewsa "Stracone wakacje", w Konkursie Filmów Dokumentalnych za najlepszy uznano film Sung-a Yoon "Za morzem".

Z kolei w Konkursie filmów Krótkometrażowych jury wyróżniło aktora Bartosza Bielenia, który zagrał w filmie "Ondyna" w reżyserii Tomasza Śliwińskiego.

Warszawski Festiwal Filmowy

35. Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczął się 11 października i potrwa do jutra. W tym roku wielbiciele kina mogą zobaczyć 180 filmów z 63 krajów, w tym 111 pełnometrażowych oraz 69 dokumentów i krótkich metraży z całego świata. Filmy były pokazywane były w 5 konkursach, a także kilku sekcjach specjalnych.

REKLAMA

Polskie filmy, które wzięły udział w konkursie głównym to: "Dolina Bogów" w reżyserii Lecha Majewskiego, "Proceder" w reżyserii Michała Węgrzyna oraz "Pan T." w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Główna nagroda, Warsaw Grand Prix to nie tylko honorowe wyróżnienie, reżyser zwycięskiego filmu otrzymuje 100 tysięcy złotych minus podatek. Nagrodę pieniężną funduje miasto stołeczne Warszawa.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej