Bruksela: narada ws. brexitu, pod uwagę brane dwie możliwości

Ambasadorowie 27 krajów mają w piątek ustalić podczas narady w Brukseli, jak długie powinno być opóźnienie brexitu. Co do tego, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii musi być przełożone, by umożliwić ratyfikację umowy na Wyspach, osiągnięto już porozumienie na środowym spotkaniu. W tej sprawie konsultacje z unijnymi przywódcami prowadzi też szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

2019-10-25, 09:27

Bruksela: narada ws. brexitu, pod uwagę brane dwie możliwości
Komisja Europejska w tle brytyjskiej flagi. Foto: TheaDesign/ Shutterstock

Posłuchaj

Narada ambasadorów 27 krajów i planowana decyzja ws opóźnienia brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Projekt decyzji jest już przygotowany i - jak dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia - zostawione jest puste miejsce na wpisanie nowej daty brexitu. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że brane pod uwagę są dwie możliwości: albo ten termin zostanie przesunięty na koniec stycznia, albo będzie to pierwszy dzień miesiąca po zakończeniu procedury ratyfikacji umowy w brytyjskim parlamencie.

Powiązany Artykuł

pap_wielkabrytania_parlament1200.jpg
Boris Johnson proponuje przeprowadzenie wyborów 12 grudnia

- Ale wcale nie jest jeszcze przesądzone, że decyzja zapadnie dziś - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów.

Inny dodał, że takie były plany, ale zmienić je może czwartkowa propozycja wcześniejszych wyborów w Wielkiej Brytanii i głosowanie w brytyjskim parlamencie nad wnioskiem w poniedziałek. - Jeśli będzie decyzja o wcześniejszych wyborach, wtedy rozsądne byłoby dłuższe opóźnienie - powiedział jeden z dyplomatów.

Wątpliwości Francji

Wciąż nie jest pewne, czy decyzja w Unii w sprawie przesunięcia brexitu zapadnie w procedurze pisemnej, bo jeszcze w czwartek - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - wątpliwości zgłaszała Francja.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Liderzy frakcji politycznych w PE za przedłużeniem brexitu do 31 stycznia 2020 r.

- To oznaczałoby, że będzie nadzwyczajny szczyt w przyszłym tygodniu, ale miejmy nadzieję. że prezydent Emmanuel Macron tym razem odpuści, bo walczy na zbyt wielu frontach - powiedział naszej korespondentce jeden z unijnych dyplomatów nawiązując m.in. do weta Francji w sprawie otwarcia negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej