Clinton i Sikorski omówili kwestię gazu łupkowego
Polska zgodziła się na przystąpienie do globalnej inicjatywy w sprawie wydobycia gazu łupkowego. Poinformowali o tym po rozmowach w Krakowie szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Polski Hillary Clinton i Radosław Sikorski.
2010-07-03, 20:30
Amerykańska sekretarz stanu powiedziała, że cieszy się z przystąpienia Polski do tego projektu.
"Globalna inicjatywa w sprawie gazu łupkowego będzie zrzeszać kraje, które mają w perspektywie możliwość korzystania ze złóż gazu łupkowego. Chodzi również o chęć tworzenia ekspertyz, które pozwolą stworzyć warunki do wydobywania tego surowca w sposób bezpieczny dla środowiska" - powiedziała Clinton.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył, że Polska i USA w sprawach energetycznych mają zbieżne poglądy.
"Cieszę się, że Polska i Stany Zjednoczone będą współpracować w kwestiach energetycznych w ogólności, a w kwestiach wydobycia gazu łupkowego w szczególności" - dodał Sikorski.
REKLAMA
Według amerykańskich ekspertów, Polska dysponuje dużymi zasobami gazu łupkowego. Koncesje na poszukiwanie tego surowca dostały właśnie 44 zagraniczne koncerny. Wielkość polskich złóż powinna być znana za 4 lata.
Clinton: demokracja to społeczeństwo obywatelskie
Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton podkreślała w Krakowie, że podstawą wolnego, demokratycznego państwa są sprawny rząd, silna gospodarka i społeczeństwo obywatelskie. Jak mówiła, są to trzy filary wspierające naród zmierzający do rozwoju.
Hillary Clinton przemawiając w Teatrze Słowackiego wyjaśniła, że wsparcie i zaangażowanie społeczeństwa wspiera dobrobyt i ład w rządzie. Według amerykańskiej sekretarz stanu, nasz kraj i polscy opozycjoniści walczący z systemem komunistycznym są dla takiej postawy dobrym przykładem. Jak mówiła, działacze opozycji wiedzieli, że Polska zasługuje na więcej i przekształcili tę wiedzę w jeden z najwspanialszych ruchów demokratycznych.
Hillary Clinton przybyła do Krakowa, gdzie uczestniczyła w podpisaniu aneksu do polsko - amerykańskiej umowy w sprawie obrony przeciwrakietowej. Chodzi o dokument zmieniający podpisaną 2 lata temu umowę o tarczy antyrakietowej.
REKLAMA
W obecności szefów dyplomacji obu krajów, Radosława Sikorskiego i Hillary Clinton dokument w jednej z sal krakowskiego magistratu podpisali wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder oraz amerykański ambasador w Polsce Lee Feinstein.
Amerykańska sekretarz stanu przyleciała do Krakowa na kilka godzin, by wziąć udział w konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji. Wieczorem odleci z Polski.
rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA