Powstał film o gen. Maczku. "Postać wyjątkowa w dziejach polskiej wojskowości"
Muzeum Historii Polski zaprezentowało film dokumentalny o dowódcy I Polskiej Dywizji Pancernej, generale Stanisławie Maczku. Film "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" w reżyserii Rafała Geremka ukazuje przedwojenne, wojenne i powojenne losy jednego z najwybitniejszych polskich dowódców.
2019-11-04, 21:32
Posłuchaj
- Powstał film dokumentalny o postaci gen. Stanisława Maczka
- Producentem filmu jest Muzeum Historii Polski
- Dzieło pokazuje losy polskiego dowódcy przed, w trakcie i po wojnie
- Reżyser Rafał Geremek wyjaśnia, że bitwy toczone przez gen. Maczka "nie przedarły się do popkultury narodowej"
- Obraz ma trafić do publiczności w grudniu
Powiązany Artykuł
Prezydent: niech ofiara polskich żołnierzy będzie podstawą nowej Europy
Reżyser Rafał Geremek wyjaśnia, że film o generale Maczku ma przywrócić pamięci jego niezwykłą drogę wojskową.
Znikoma świadomość dokonań gen. Maczka
Rafał Geremek tłumaczy, że wszyscy w Polsce wiedzą o generale Andersie, Bitwie o Monte Cassino, z którą kojarzone są "czerwone maki". - Tymczasem w przypadku szlaku bojowego generała Maczka i jego żołnierzy było równie ważnych kilka bitew jednak nie przedarły się one do "popkultury narodowej". Polacy niewiele wiedzą o wyzwalaniu miasteczek Flandrii, czy o Bitwie pod Falaise. Jedynie wyzwolenie Bredy jest w rozpoznawalne ze względu na huczne obchody tego wydarzenia w Holandii - podkreśla.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Dziękujemy wam, Polacy". W Bredzie oddano hołd gen. Maczkowi i jego żołnierzom
Na specjalnym pokazie obecny był żołnierz I Polskiej Dywizji Pancernej kapitan Edmund Semaru, który powiedział, że film bardzo mu się podobał. Według niego jest to "popularyzacja wiedzy o naszym generała i nie tylko o samym człowieku ale przede wszystkim o czynie zbrojnym, który dokonali polscy żołnierze z I Polskiej Dywizji Pancernej".
REKLAMA
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnia, że Muzeum zdecydowało się na produkcję filmu o generale Maczku, ponieważ była to postać wyjątkowa w dziejach polskiej wojskowości. Życiorys wojskowego ukazuje też dramatyzm losów Polaków.
Powiązany Artykuł
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny
Losy Polski splecione z postacią generała
- Postać generała ukazuje losy Polski i Polaków w czasie II wojny, w tym walkę obronną w 1939 roku, kampanię francuską, tworzenie sił zbrojnych na zachodzie i zwycięską kampanię 1944-45 roku. Film pokazuje też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - ludzi walczących o wolność Polski przez sześć lat i często po zakończeniu tej walki niemogących do powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego generała Maczka - tłumaczy Robert Kostro.
Po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze nie pozwoliły generałowi wrócić do Polski. Pozostał on na emigracji w Edynburgu w Wielkiej Brytanii gdzie zmarł w wieku 102 lat w 1994 roku.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze. "Opowieść o ludziach"
REKLAMA
Jednym z najważniejszych zwycięstw dowodzonych przez generała żołnierzy było wyzwolenie Bredy 29 października 1944 roku. Na wniosek ponad 40 tysięcy mieszkańców miasta generałowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii.
Patronat Polskiego Radia
Film prawdopodobnie w grudniu zostanie udostępniony w internecie przez Muzeum Historii Polski. Patronem medialnym pokazu było Polskie Radio.
mbl
REKLAMA