Przyspieszenie na Wall Street. Indeksy na historycznie wysokich poziomach

Nie widać końca hossy na amerykańskiej giełdzie. Po średnim początku października pod koniec miesiąca pojawiło się wyraźne ożywienie wśród inwestorów, a główne indeksy zaczęły ustanawiać nowe, historyczne rekordy. W tle tego wszystkiego jest wielka polityka, a przede wszystkim kwestia umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

2019-11-05, 11:43

Przyspieszenie na Wall Street. Indeksy na historycznie wysokich poziomach
Wyceny kontraktów terminowych na stopy procentowe sugerują, że Fed szybko przejdzie od podwyżek do obniżek, które rozpoczną się już w II połowie roku i mają być dość agresywne.Foto: Shutterstock.com/Marek Masik
  • Indeksy amerykańskich giełd biją kolejne rekordy
  • Na lepsze nastroje wpływają m.in. informacje o negocjacjach handlowych USA-Chiny

Wszystko zaczęło się 28 października, gdy indeks S&P 500 (skupiający aktywa 500 największych amerykańskich spółek) pobił rekord zamknięcia. Wczoraj znowu mieliśmy bardzo dobrą sesję. Wszystkie trzy główne indeksy - Dow Jones, wspomniany S&P 500 oraz NASDAQ Composite zamknęły się na historycznie wysokich poziomach. Dow wzrósł o 0,4 procent, bijąc swój poprzedni rekord z lipca, rosły też pozostałe dwa indeksy. W zeszłym tygodniu indeks S&P 500 kilkukrotnie poprawiał rekord swojej wartości.

Widać wyraźnie, że w końcówce roku amerykańska giełda zaczęła się rozpędzać. Pytanie, czy grudzień także będzie udany, bo końcówka 2018 była momentem wyraźnego pogorszenia nastrojów. Póki co jednak nie sprawdzają się prognozy niektórych ekspertów, jakoby amerykańska giełda wchodziła w fazę recesji.

Czy uda się przełamać amerykańsko-chiński impas?

Powodem ostatniego ożywienia mogą być nieco lepsze sygnały płynące z "frontu" amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Optymistycznie na temat przyszłego porozumienia między mocarstwami wypowiedział się m.in. sekretarz handlu Wilburr Ross. 

Pytanie jednak, czy do podpisania umowy rzeczywiście dojdzie. Według sygnałów płynących z Waszyngtonu i Pekinu, miało się to stać jeszcze w listopadzie, podczas szczytu APEC w Chile. Spotkanie zostało jednak odwołane z powodu fali protestów, przetaczających się przez ten kraj. Jak jednak informował Donald Trump, obecnie strony pracują nad znalezieniem nowego miejsca na podpisanie umowy.

REKLAMA


PolskieRadio24.pl, WSJ, BBC, CNN, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej