Jan Engelgard: w 1918 r. spory programowe odeszły na bok
- Mamy dwie wiodąca postacie: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Ich relacje wbrew pozorom nie były takie złe, choć ich obozy polityczne ze sobą walczyły - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.
2019-11-11, 10:45
Posłuchaj
- Główną osią sporu było to, kto jest głównym wrogiem Polski, narodowa demokracja mówił że Niemcy, piłsudczycy wskazywali na Rosję. To usytuowało te ugrupowania w dwóch przeciwległych obozach. To był spór o orientację polityki polskiej, który zniknął w 1918 r. wraz z zakończeniem wojny i zaborów. Wtedy doszły nowe linie podziałów, naturalne dla bieżącej polityki. Jednak obie strony doszły do porozumienia, że nie można doprowadzić do konfliktu wewnętrznego, wojny domowej - mówił gość audycji.
Powiązany Artykuł
R. Kostro: otwarcie Muzeum Historii Polski odbędzie się w 2021 roku
Jan Engelgard przypominał, że obecnie najważniejsze wydarzenia Muzeum Niepodległości odbywają się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. - Zapraszam na wystawę "Więźniowie X Pawilonu". Jeżeli ktoś chce zobaczyć oryginalne miejsca w których przebywali twórcy Polski Nieodległej. Są tam zachowane oryginale cele Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta a także miejsca poświęcone Romanowi Dmowskiemu czy Janowi Ludwikowi Popławskiemu. Ludzi, którzy z różnych kierunków politycznych zmierzali ku niepodległości - zachęcał gość audycji.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Łukasz Sobolewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ka
------------------
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA
REKLAMA