Przetwórstwo warzyw i owoców może być jeszcze bardziej opłacalne. Pomaga w tym ARiMR
Przetwórstwo surowców rolnych i handel detaliczny stwarzają szansę na dodatkowe źródło dochodów dla gospodarstw. W rozwinięciu tego rodzaju działalności może pomóc dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Od 21 listopada do 20 grudnia rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.
2019-11-13, 12:28
Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) w ramach tak zwanego małego przetwórstwa obejmuje między innymi przetwory z owoców i warzyw, na przykład soki, dżemy, kiszonki, marynaty, koncentraty, a także przetwory zbożowewa: mąki, kasze, płatki, otręby, również oleje, wędliny, produkty mleczne, na przykład jogurty i sery.
Działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego należy zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii (w przypadku wytwarzania produktów pochodzenia zwierzęcego) lub u państwowego powiatowego inspektora sanitarnego ( w przypadku wytwarzania produktów pochodzenia roślinnego. Nie wymaga się uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
-Jest to działanie skierowane do wszystkich producentów, którzy już prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i handel wytworzonymi produktami w zakresie rolniczego handlu detalicznego - wyjaśnia Tomasz Nowakowski- prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uzyskane środki finansowe można przeznaczyć na zakup maszyn potrzebnych do przetwórstwa , inwestycje związane z przebudową budynków czy przygotowaniem technicznym przedsięwzięcia.
O pomoc mogą ubiegać się osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie, zdolni do zrealizowania operacji i osiągnięcia jej celu w terminie określonym we wniosku, posiadający numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów ,ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
REKLAMA
Wsparcie jest przyznawane w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tysięcy złotych. O kolejności przysługiwania pomocy, decydować będzie suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji określonych w przepisach rozporządzenia wykonawczego. Premiowane będą: innowacyjność operacji, wiek osoby ubiegającej się o pomoc poniżej 40 lat, inwestycje związane z ochroną środowiska lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu, uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości a także realizacja przedsięwzięć na obszarach objętych bezrobociem.
Wnioski należy składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
PolskieRadio24.pl, Dariusz Kwiatkowski, md
REKLAMA
REKLAMA