Frankfurt: Niemka podejrzana o współpracę z ISIS zatrzymana. Los kobiety w rękach sądu

Służby frankfurckiego lotniska zatrzymały obywatelkę Niemiec, podejrzaną o przynależność do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) i wydaloną z Turcji. W ręce funkcjonariuszy trafiła, jak tylko przybyła do kraju - poinformowały źródła w niemieckim wymiarze sprawiedliwości.

2019-11-16, 12:20

Frankfurt: Niemka podejrzana o współpracę z ISIS zatrzymana. Los kobiety w rękach sądu
Lotnisko we Frankfurcie. Foto: Matus Duda/ Shutterstock

Nasim A., wydalona w piątek z Turcji z drugą kobietą, została zatrzymana na lotnisku we Frankfurcie - przekazał prokurator federalny w Karlsruhe.

Powiązany Artykuł

niemcy policja free 1200.jpg
Niemcy: udaremniony zamach. Stali za nim prawdopodobnie członkowie Państwa Islamskiego

Oskarża on kobietę o to, że pod koniec 2014 r. wyjechała do Syrii, żeby zamieszkać na obszarze kontrolowanym przez organizację terrorystyczną Państwo Islamskie.

Kobieta jest żoną bojownika ISIS

Na początku 2015 r. zgodnie z obrządkiem islamskim poślubiła bojownika IS i zamieszkała z nim w Iraku. Podejrzana prowadziła dom przejęty przez IS, aby jej mąż był w pełni do dyspozycji tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej - podaje agencja AFP. Nasim otrzymywała za to miesięcznie od IS około 100 dolarów w gotówce. Kobieta posiadała karabin Kałasznikowa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Turcja zaczęła odsyłać do krajów ojczystych schwytanych bojowników IS

REKLAMA

Później para przeniosła się do Syrii, gdzie na początku 2019 r. Nasim została aresztowana przez kurdyjskie siły bezpieczeństwa i przetrzymywana w obozie w północno-wschodniej Syrii.

W sobotę sąd federalny ma zdecydować o ewentualnym wydaniu nakazu aresztowania i tymczasowego aresztowania kobiety.

Salafita w rękach policji

W czwartek po przyjeździe do Berlina zatrzymano wydalonego z Turcji wraz z rodziną salafitę o podwójnym, irackim i niemieckim obywatelstwie, podejrzewanego o to, że na wiosnę 2019 roku usiłował dostać się do Syrii. Mężczyzna znany był niemieckim służbom bezpieczeństwa z powodu podejrzeń o powiązania ze środowiskami salafickimi (konserwatywny odłam islamu). Według federalnego resortu spraw wewnętrznych zatrzymany, który pochodzi z Dolnej Saksonii, nie należał do IS.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Syria: bojówki Państwa Islamskiego zabiły dwóch kapłanów

REKLAMA

W poniedziałek Turcja poinformowała o rozpoczęciu odsyłania bojowników IS do ich krajów.

Według tureckiego nadawcy państwowego TRT Haber Turcja zamierza odesłać ok. 2,5 tys. bojowników, w tym większość do krajów UE. Jak dodano, w 12 ośrodkach deportacyjnych w Turcji przebywa obecnie 813 dżihadystów.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej