Protesty w Gruzji. 20 tys. demonstrantów, policja użyła armatek wodnych

W stolicy Gruzji - Tbilisi - policja użyła armatek wodnych, aby rozproszyć protestujących pod parlamentem zwolenników zmiany ordynacji wyborczej i przedterminowych wyborów. Jak podają organizatorzy akcji protestacyjnej, do aresztów trafiło około 20 osób. Według lokalnych mediów kilka osób odniosło obrażenia.

2019-11-26, 06:40

Protesty w Gruzji. 20 tys. demonstrantów, policja użyła armatek wodnych

Posłuchaj

W Tbilisi 20 zatrzymanych opozycjonistów - z Tbilisi Maciej Jastrzębski (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • 14 listopada gruziński parlament odrzucił zmianę ordynacji wyborczej, która była jednym z postulatów uczestników masowych letnich protestów
  • Reforma systemu ma nastąpić w 2024 roku - opozycja żąda, by przeprowadzić ją wcześniej
  • 17 listopada w Tbilisi zebrało się ponad 20 tys. protestujących. Dzień później policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego

Powiązany Artykuł

1200_protesty_Gruzja_East_News.jpg
Protesty w Gruzji. Demonstranci zapowiadają blokadę parlamentu

W poniedziałek wieczorem czasu lokalnego w stolicy Gruzji demonstrowało około 20 tysięcy ludzi, żądając ustąpienia rządu, reformy systemu wyborczego i przedterminowych wyborów parlamentarnych. - Będą nas rozpędzać, a my będziemy wracać - oświadczyli liderzy opozycji, którzy zapowiedzieli, że wszelkimi sposobami spróbują utrudnić deputowanym rządzącej partii Gruzińskie Marzenie przeprowadzenie obrad parlamentu.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Dr David Kolbaia: Rosja potrzebuje chaosu, aby zagarnąć terytorium Gruzji


Demonstranci zablokowali wejścia do parlamentu, ale szybko zostali rozproszeni przez policję. Gruzini, którzy zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór przed budynkiem parlamentu w centrum Tbilisi zapowiadali, że ich protest ma charakter pokojowy.

Powiązany Artykuł

pap gruzja protesty 2 1200.jpg
"Nie poddamy się". Opozycja w Gruzji uzgodniła scenariusz protestów

Drugi tydzień protestów

Protesty w Gruzji rozpoczęły się ponad tydzień temu po tym, jak posłowie odrzucili projekt ustawy o zniesieniu mieszanej ordynacji wyborczej i wprowadzeniu zasady proporcjonalności w następnych wyborach, które odbędą się w październiku 2020 r. Opozycja uważa, że obecny system wyborczy faworyzuje partię rządzącą, która ma 77 proc. mandatów w parlamencie po zdobyciu 48,7 proc. głosów w wyborach w 2016 r.


14 listopada parlament odrzucił zmianę ordynacji wyborczej, która była jednym z postulatów uczestników masowych letnich protestów. Reforma systemu wyborczego ma nastąpić w 2024 roku, jednak opozycja żąda, by wprowadzić ją wcześniej, jako że ordynacja proporcjonalna mogłaby utrudnić Gruzińskiemu Marzeniu utrzymanie kontroli w parlamencie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pap gruzja protesty 1200.jpg
Niespokojnie w Gruzji. Wielotysięczna antyrządowa demonstracja

Armatki wodne, gaz łzawiący

W niedzielę 17 listopada w Tbilisi zebrało się ponad 20 tys. protestujących i była to największa w ostatnich latach opozycyjna demonstracja.

Dzień później policyjne siły specjalne użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów, którzy blokowali gmach parlamentu. Zatrzymano 37 osób.

USA i UE wezwały gruziński rząd, partie polityczne i społeczeństwo do dialogu.

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej