Premier: Polska powoli wychodzi z pułapki średniego rozwoju

Mateusz Morawiecki bierze udział w odbywającym się w Warszawie X Kongresie Ekonomistów Polskich "Ekonomiści dla Rozwoju". Podczas swojego przemówienia podkreślał, że kraje, które odniosły największy sukces, odnalazły poziom symbiozy między państwem a rynkiem.

2019-11-28, 11:14

Premier: Polska powoli wychodzi z pułapki średniego rozwoju
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Twitter/Kancelaria Premiera

Posłuchaj

Premier o wyjściu z pułapki średniego rozwoju (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_TT.jpg
Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Polska jest dobrym krajem do robienia biznesu"

- Mam wrażenie, ale też wrażenie podbudowane danymi, że my z pułapki średniego poziomu rozwoju powoli wychodzimy. Że jesteśmy na dobrej ścieżce wyjścia z tej pułapki - podkreślił premier.

Dodał, że to proces długotrwały. - Nie możemy zasypiać gruszek w popiele, musimy dbać o to, żebyśmy mieli pewność, a nie tylko przekonanie czy przypuszczenie, że wychodzimy z tych pułapek - zaznaczył.

"Ważna jest jakość instytucji państwowych"

Mateusz Morawiecki wskazał, że ważna w tym procesie jest jakość instytucji państwowych. Zaznaczył, że powinniśmy też "coraz mocniej mówić o symbiozie między państwem a rynkiem".

Powiedział, że państwa, które odniosły największy sukces "potrafiły odnaleźć ten poziom symbiozy. Wspólny mianownik między rynkiem a państwem, a sprawnością instytucji państwowej".

Wymienił w tym kontekście kraje Dalekiego Wschodu, jak Korea, Japonia, Tajwan, Singapur, Chiny. A także państwa europejskich - kraje skandynawskie, ale też Hiszpanię. 

"Kluczowa rola polityki fiskalnej"

Premier podczas swojego wystąpienia na X Kongresie Ekonomistów Polskich "Ekonomiści dla Rozwoju" podkreślił rolę symbiozy państwa i ekonomii.

Jak przykład podał Niemcy, które przez dziesięciolecia po II wojnie światowej sprawnie wspierały rynki i swoich przedsiębiorców. - Stąd mówi się o Deutschland AG - jako jednej, wielkiej gospodarce niemieckiej. Siemens wspiera Kruppa, Krupp bierze kredyty w Deutsche Banku, wszyscy latają Lufthansą. A nad wszystkim czuwa państwo niemieckie. Ten model sprawdzał się znakomicie - powiedział premier.

Ale jednocześnie Morawiecki wskazał, że obecnie poprzez rosnące poziomy zadłużenia czy to prywatnego, czy państwowego, wpadamy w ten model państw długu.

REKLAMA

- Wielkie międzynarodowe korporacje zaczynają dominować nad obywatelami, również nad państwami. Dlatego (...) z malejącymi relatywnie dochodami własnymi (...) państwa stają się coraz mniej skuteczne i rozjeżdżają się oczekiwania społeczne, z tym co państwa Europy Zachodniej, świata zachodniego, naszej cywilizacji potrafią społeczeństwom zapewnić. Ta spirala może się skończyć źle i na nią musimy znaleźć odpowiednią receptę - mówił.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej