A. Legieć: zmiana ordynacji w Gruzji, to polityczne "być albo nie być"
- Partie opozycyjne w obecnej ordynacji widzą coś, co uniemożliwia im uzyskanie dobrego wyniku wyborczego i korzystne przeliczenie tego wyniku na mandaty w parlamencie - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, znawca Gruzji. Ekspert mówił o trwających w Gruzji protestach, ich podłożu i ewentualnych konsekwencjach.
2019-11-28, 21:00
Posłuchaj
Wybory parlamentarne w Gruzji w 2020 roku odbędą się według ordynacji mieszanej, a nie proporcjonalnej – ogłosiła rządząca partia Gruzińskie Marzenie. Zmiany systemu wyborczego od miesięcy domagają się protestujący, którzy zapowiadają kolejne demonstracje.
Ordynacja wyborcza zawsze pomaga partii rządzącej
Dzień później policyjne siły specjalne użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów, którzy blokowali gmach parlamentu. Zatrzymano 37 osób. USA i UE wezwały gruziński rząd, partie polityczne i społeczeństwo do dialogu.
Wydarzenia mają związek z tym, że 14 listopada parlament odrzucił zmianę ordynacji wyborczej, która była jednym z postulatów uczestników masowych letnich protestów. Reforma systemu wyborczego ma nastąpić w 2024 roku, jednak opozycja żąda, by wprowadzić ją wcześniej, jako że ordynacja proporcjonalna mogłaby utrudnić Gruzińskiemu Marzeniu utrzymanie kontroli w parlamencie.
REKLAMA
Czytaj także:
Powiązany Artykuł
M. Gosiewska o protestach w Gruzji: poszło o ordynację wyborczą
Arkadiusz Legieć mówił o genezie ostatnich wydarzeń w Gruzji, a także o ich kontekście międzynarodowym.
- Zmiana ordynacji jest to kwestia politycznego być albo nie być. Obecnie jest to ordynacja mieszana: połowa deputowanych jest wybierana w okręgach proporcjonalnych, połowa w okręgach jednomandatowych. A okręgi jednomandatowe zawsze faworyzują partie większe - przypomniał Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
- Ta ordynacja funkcjonuje od zawsze. Ordynacja pomaga partii rządzącej niezależnie od tego, kto nią aktualnie jest - przekonywał Arkadiusz Legieć. - Partie opozycyjne w obecnej ordynacji widza coś, co uniemożliwia im uzyskanie dobrego wyniku wyborczego i korzystne przeliczenie tego wyniku na mandaty w parlamencie - dodał.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "7 dni wschód"
Prowadzący: Piotr Pogorzelski
Gość: Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
REKLAMA
Data emisji: 28.11.19
Godzina emisji: 20.33
PR24/tb/IAR
Polecane
REKLAMA