Magdalena Piejko: Polacy powinni mieć więcej dystansu do siebie
- Polscy emigranci od wieków mieli życzeniowe myślenie, że wrócą do Polski, jak tam się coś zmieni. Widzę jednak kilka inicjatyw, które stopniowo zmieniają ich mentalność - powiedziała Magdalena Piejko, wicedyrektor Polskiego Radia 24, reżyser filmu "Wracamy?", poświęconego polskim emigrantom w Irlandii i Wielkiej Brytanii.
2019-12-03, 20:43
Posłuchaj
Rozmówczyni odniosła się do tytułu filmu. - To pytanie zadaje sobie obecnie wielu Polaków, którzy nawet kilkanaście lat temu wyjechali do Wielkiej Brytanii. Okazało się, że jest to temat najpopularniejszy wśród Polaków, którzy tam mieszkają - przyznała.
- Te dwa kraje były najpopularniejszymi kierunkami emigracji osób z mojego pokolenia, które zaraz po studiach wyjechały za zarobkiem. Myślę, że jest to doświadczenie mojego pokolenia "nic", które określali tak socjolodzy. Miała to być dziura między dwoma pokoleniami spowodowana tragiczną sytuacją na rynku pracy - dodała.
Powiązany Artykuł
Kongres "Polska Wielki Projekt". Eksperci o polskich emigrantach w kontekście ich powrotu do ojczyzny
"Jesteśmy skłóceni"
- W XIX w. skala emigracji była większa. Mówi się, że od 2002 r. wyjechało ok. 2 mln Polaków, z których ogromną część stanowili ludzie z wyższym wykształceniem. Z tego, co wiem, także z Chicago część Polaków zaczyna wracać do Polski na emeryturę - stwierdziła.
Magdalena Piejko zauważyła również, że "jako Polacy jesteśmy skłóceni. Irlandczycy mają więcej dystansu do siebie. Bohaterowie, którzy mieszkają w Irlandii, mówią, że zazdroszczą Irlandczykom poczucia wspólnoty. My mieliśmy to nadszarpnięte komunizmem. My cały czas patrzymy na siebie, jakbyśmy byli dziećmi z biedniejszego domu".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kierunek: Polska. Ze słonecznej Padwy do Puszczy Augustowskiej
"Polacy tęsknią"
- Mówi się, że w zeszłym roku do kraju wróciło ok. 100 tys. Polaków. Miałam nadzieję, że Polacy, przybywając z Irlandii, przywiozą do nas trochę "świeżego powietrza". Pewien Irlandczyk zwrócił mi uwagę, że Polacy nauczyli się tam wiary w siebie - podkreśliła.
- Polacy mieli życzeniowe myślenie, że wrócą do Polski, jak tam się coś zmieni. Jest kilka inicjatyw, które zmieniają mentalność. Znaczna większość Polaków wyjechała nie dlatego, że chciała i teraz tęsknią za krajem - podsumowała rozmówczyni.
***
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Józef Orzeł.
Polskie Radio 24/pkr
--------------------
REKLAMA
Data emisji: 03.11.19
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA