Publicystka: w polityce historycznej Niemiec dużo jest gestów, mało działań

- Niemieckie media nie komentują szeroko wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w b. niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci" i wPolityce.pl. - Ciekawy jest – mówiąc językiem marketingu politycznego - tajming tej wizyty - zauważył Marcin Makowski z "Do Rzeczy".

2019-12-06, 14:07

Publicystka: w polityce historycznej Niemiec dużo jest gestów, mało działań

Posłuchaj

[6.12.19] Aleksandra Rybińska: Niemcy prowadzą symboliczną politykę historyczną (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła dziś wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W ocenie Aleksandry Rybińskiej, dla niemieckich mediów nie był to główny temat.

Powiązany Artykuł

Angela-Merkel-Mateusz-Morawiecki-kwiaty-TT-1200.jpg
Mateusz Morawiecki i Angela Merkel w Auschwitz. Oddali hołd ofiarom

- To nie główny temat, te komentarze są na dalszych stronach - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

Dziennikarka oceniła, że "kwestia reparacji wojennych jest w Niemczech uznawana za zamkniętą". - Wszystkie gesty traktowane są symbolicznie. Taka jest polityka historyczna Niemiec: dużo jest pięknych gestów, słów, ale mało realnych działań - dodała.

Nieprzypadkowy termin wizyty

Sprawę polityki historycznej komentował też Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy". Publicysta zwrócił uwagę na termin wizyty Angeli Merkel w Polsce. - Niedługo rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, ale też kolejna rocznica dyskusji wokół pamięci o historii, zapoczątkowanej z dużymi stratami niestety - przynajmniej na początku - po ogłoszeniu nowelizacji ustawy o IPN, też przy okazji tej rocznicy w styczniu - mówił Marcin Makowski.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Niemiecki dziennik o "polskim antysemityzmie". Interweniuje ambasador RP

- Wydaje się, że jakieś lekcje być może po prostu odrobiliśmy w międzyczasie. Samo podnoszenie odpowiedzialności niemieckiej, braku zadośćuczynienia, nawet symbolicznego w wielu wymiarach, za zbrodnie II wojny światowej. Gdzieś to w niemieckiej historiografii i życiu społecznym zaczyna działać - wskazał.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

REKLAMA

Goście: Marcin Makowski ("Do rzeczy"), Aleksandra Rybińska ("Sieci")

Data emisji: 6.12.19

Godzina emisji: 11.35, 12.35


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej