Zielony Ład dla Europy. Nadzwyczajna sesja PE ws. neutralności klimatycznej

Komisja Europejska opublikuje założenia Zielonego Ładu, który ma doprowadzić do neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku. To będzie na razie plan realizacji tego celu, a konkretne projekty przepisów mają być zaprezentowane w przyszłym roku. 

2019-12-11, 06:41

Zielony Ład dla Europy. Nadzwyczajna sesja PE ws. neutralności klimatycznej

Posłuchaj

Komisja Europejska opublikuje Zielony Ład. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zielony Ład jest priorytetem nowej Komisji Europejskiej, co jej przewodnicząca Ursula von der Leyen kilkakrotnie zapowiadała.

Powiązany Artykuł

net-epa08057886 (1).jpg
F. Timmermans zapowiada podatek węglowy, "jeśli będzie to niezbędne"

- Jeśli świat gdzieś potrzebuje naszego przywództwa, to właśnie w sprawie ochrony klimat. Zielony Ład jest koniecznością dla zdrowia naszej planety. Nie możemy już więcej tracić czasu, jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatycznymi - mówiła niedawno szefowa Komisji Europejskiej.

Według ekspertów realizacja założeń Zielonego Ładu może wiązać się z koniecznością podwyższenia już ustalonych celów redukcji emisji CO2. Otwarte pozostaje pytanie, czy Komisja dziś to potwierdzi. Przewodnicząca Komisji przedstawi Zielony Ład ok. godz. 14.30, podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli zwołanej specjalnie z tej okazji.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock kopalnia węgiel 1200.jpg
Hipokryzja UE ws. węgla. Gani Polskę, toleruje otwieranie kopalni w Niemczech

Fundusz sprawiedliwej transformacji

Dla Polski transformacja energetyczna oznacza olbrzymie koszty, dlatego liczy ona na pieniądze z tak zwanego funduszu sprawiedliwej transformacji, który również dziś zostanie ogłoszony i ma pomóc państwom odchodzącym od węgla. Przewodnicząca Komisji poinformowała przed tygodniem, że ma on wynosić 100 miliardów euro, z czego żywa gotówka to tylko nieco ponad 5 miliardów euro, reszta to mają być gwarancje prywatne, nisko oprocentowane pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i dźwignia finansowa.

Konkretne wytyczne, które pozwolą na wypłatę pieniędzy regionom w dekarbonizacji, zostaną przedstawione za miesiąc.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej