Rzecznik dyscyplinarny zajął się sędziami z Katowic, którzy zapytali o nową KRS

Podjęto czynności wyjaśniające wobec trojga sędziów z katowickiego sądu apelacyjnego, którzy zwrócili się z pytaniem do Sądu Najwyższego ws. sędziego rekomendowanego przez nową KRS - poinformował Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów.

2019-12-12, 10:32

Rzecznik dyscyplinarny zajął się sędziami z Katowic, którzy zapytali o nową KRS
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Foto: shutterstock.com/kolbet

Jak przekazano w komunikacie sędziego Schaba czynności wyjaśniające podjęto w sprawie podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na uchybieniu godności urzędu przez sędziów SA w Katowicach, którzy jako członkowie składu orzekającego, przekroczyli swoje uprawnienia "przyznając sobie kompetencje do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania sędziego orzekającego w pierwszej instancji".

Powiązany Artykuł

michał wójcik 1200.jpg
Wójcik: apel Gersdorf wygląda na brutalne wejście w sferę niezawisłości sędziego

Czynności wyjaśniające wobec tych sędziów jeszcze w środę podjął zastępca rzecznika dyscyplinarnego - sędzia Przemysław Radzik.

Sprawa dotyczy środowego postanowienia katowickiego sądu apelacyjnego. Wówczas troje sędziów tego sądu - przewodnicząca składu Aleksandra Janas, Irena Piotrowska oraz sprawozdawca sprawy Grzegorz Misina - rozpatrując odwołanie od wyroku gliwickiego sądu w sprawie rozwodowej zdecydowali się zadać pytanie do SN.

Orzeczenie Izby Pracy Sądu Najwyższego

Pytanie dotyczy możliwości uznania za należycie obsadzony sąd, jeśli orzekający sędzia został wyłoniony już przez nową KRS. - Chodzi o rozstrzygnięcie czy fakt powołania sędziego po zaopiniowaniu i za rekomendacją tej obecnej KRS może oznaczać, że sędzia jest nieuprawniony do orzekania – tłumaczył w środę rzecznik katowickiego SA.

Ponadto - jak dodano w komunikacie rzecznika dyscyplinarnego - przedmiotem podjętych czynności wyjaśniających jest zagadnienie popełnienia przez sędziego sprawozdawcę ze składu katowickiego SA przewinienia dyscyplinarnego polegającego na niezłożeniu wniosku o wyłączenie się od udziału w tej sprawie - w sytuacji, gdy przed otrzymaniem powołania do pełnienia urzędu sędziego SA, uczestniczył on procesie konkursowym już przed nową KRS.

Zadane przez katowicki SA pytania do SN sformułowano już po zapadłym przed tygodniem orzeczeniu Izby Pracy SN. W wyroku z ubiegłego czwartku Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN - powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada br. - uznała m.in., że polska KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej.

REKLAMA

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej