Szczyt ws. klimatu. Premier: chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej

Premier Mateusz Morawiecki podtrzymał stanowisko Polski dotyczące sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Szef rządu podkreślił, że nie można zgodzić się na takie zmiany w gospodarce, które zaszkodzą polskiemu społeczeństwu.

2019-12-12, 14:55

Szczyt ws. klimatu. Premier: chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie klimatycznym Unii Europejskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Premier przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. kwestii osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Powiązany Artykuł

michel pap 1200.jpg

Szef rządu podkreślił, że nie można zgodzić się na takie zmiany w gospodarce, które zaszkodzą polskiemu społeczeństwu. Unijna gospodarka neutralna pod względem emisji ma pochłaniać tyle samo gazów cieplarnianych, co ich emitować. 

Mateusz Morawiecki mówił, że koszt transformacji energetycznej w Polsce jest o wiele wyższy niż w innych krajach, które nie musiały opierać swoich gospodarek na węglu.

- Podkreślamy argument sprawiedliwej transformacji energetycznej, jak również oczywiście to, że tempo dochodzenia do neutralności [klimatycznej] musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa - oświadczył premier.

REKLAMA

Konsumpcja energii

Szef polskiego rządu przypomniał również, że istotny w kontekście europejskiej dyskusji o neutralności klimatycznej jest aspekt konsumpcji energii w poszczególnych państwach.

- Niektóre państwa chwalące się niższymi emisjami na głowę mieszkańca, nie pokazują tego, że importują bardzo wiele towarów spoza Unii Europejskiej, doprowadzając jednocześnie do bardzo wysokiej konsumpcji na głowę mieszkańca u siebie - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

Mateusz Morawiecki PAP 1200.jpg

W najnowszej wersji wniosków na unijny szczyt, którą widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, zapisano, że finansowanie transformacji energetycznej nie powinno być kosztem cięć w polityce spójności. Polska domagała się właśnie jasnych deklaracji, że koszty związane z odejściem od węgla nie uszczuplą puli z polityki spójności w unijnym budżecie.

Premier nie odpowiedział jednak na pytanie, czy Polska zablokuje na szczycie zgodę na neutralność klimatyczną Unii. Jak stwierdził, dyskutowane są różne warianty i trudno powiedzieć, w którym kierunku pójdzie dyskusja podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

REKLAMA

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej