Wyjątkowa misja SpaceX. Astronauci-amatorzy przelecą nad biegunami Ziemi

Grupa czterech pasażerów, niebędących zawodowymi astronautami, okrąży Ziemię w płaszczyźnie biegunów. Pierwsza taka misja w historii ludzkości odbywa się na pokładzie statku SpaceX, który wystartował z Florydy w poniedziałek późnym wieczorem czasu lokalnego.

2025-03-31, 06:21

Wyjątkowa misja SpaceX. Astronauci-amatorzy przelecą nad biegunami Ziemi
Misja Fram2 okrąży Ziemię w płaszczyźnie biegunów. Foto: GREGG NEWTON/AFP/East News

Wyjątkowa misja SpaceX. Fram2 przeleci nad biegunami Ziemi

Załoga miłośników mocnych wrażeń, z których żaden wcześniej nie był w kosmosie, wkrótce okrąży Ziemię w płaszczyźnie biegunów. Misja Fram2 ma potrwać od trzech do pięciu dni, po czym astronauci wylądują w Oceanie u wybrzeży Kalifornii. 

Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się czterech ludzi. Załogą złożoną z polarników i eksploratorów biegunów: norweskiego filmowca Jannickego Mikkelsena, niemieckiej specjalistki od robotyki Rabey Rogge oraz australijskiego odkrywcy Erica Philipsa, dowodzi miliarder, który majątek zbił na kopaniu kryptowalut - Chung Wang. On także zapłacił z niezwykły lot. - Moja własna podróż została ukształtowana przez dożywotnią ciekawość i fascynację przekraczaniem granic - powiedział Chun podczas spotkania zorganizowanego na X. 

W czasie lotu załoganci sprawdzać będą zachowanie ludzkiego ciała w stanie nieważkości oraz badać objawy choroby lokomocyjnej, powszechnie sygnalizowanej przez zawodowych astronautów. "Każda misja, podczas której ludzie lądują w kosmosie, daje szansę zaobserwowania, jak podróż ta wpływa na fizjologię człowieka" - zaznacza CNN. 

Czterech ludzi przeleci niemal dokładnie nad biegunami. Pierwsza taka podróż w historii

Misja została nazwana Fram2, na cześć norweskiego statku, który na przełomie XX wieku przewoził najważniejsze wyprawy na bieguny północny i południowy i ma być prywatnym hołdem złożonym pierwszym polarnikom. Jej wyjątkowość polega na tym, że dotychczas nikt nie okrążył Ziemi w płaszczyźnie biegunów, ze względu trasę takiego lotu, wymagającą więcej paliwa, niż loty w płaszczyźnie zbliżonej do równika. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Załogowa misja, która do tej pory przeleciała najbliżej biegunów Ziemi, to lot kosmiczny z czasów Związku Radzieckiego o nazwie Wostok 6 z 1963 r., jednak Sowieci pilotowali statek pod kątem 65 stopni, a Fram2 poleci pod kątem 90 stopni, czyli niemal idealnie prostopadle do równika - zaznacza stacja. 

Źródła: SpaceX/CNN/X/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej