Prezydent: martyrologia Grudnia ’70 nie była daremna

- Z martyrologii Grudnia '70 wyrósł polski sierpień 1980 roku, a potem wolna Polska - napisał w liście prezydent Andrzej Duda. Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni upamiętniono zamordowanych tam robotników. 49 lat temu około godziny 6:00 wojsko otworzyło do nich ogień, gdy szli z dworca do zablokowanej stoczni.

2019-12-17, 06:35

Prezydent: martyrologia Grudnia ’70 nie była daremna

Posłuchaj

Mija 49 lat od masakry robotników w Gdyni (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Okolicznościowy list prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał jego rzecznik prasowy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski podczas porannej uroczystości przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70, niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia.

Powiązany Artykuł

NAC Stocznia Gdańska 1200.jpg
Grudzień 1970 – wszystko, żebyśmy nie zapomnieli…

>>>Zobacz serwis specjalny Grudzień 70<<<

"Masakra popełniona w Gdyni 17 grudnia 1970 r. na robotnikach idących wczesnym rankiem do pracy, jak również krwawa rozprawa z protestującymi na gdańskich ulicach stanowiły apogeum tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu. Minęło już niemal pół wieku, ale Gdynia, Wybrzeże i cała Polska zawsze będą pamiętać z tą samą żarliwą siłą" – podkreślił Duda.


Zaznaczył, że "niestety, po raz kolejny potwierdziła się gorzka prawda polskiej historii, że "wolność krzyżami się mierzy".

REKLAMA

To właśnie w okolicy przystanku SKM Gdynia-Stocznia ok. godz. 6.00 rano przed 49 laty ze strony wojska i milicji padły pierwsze strzały do robotników udających się do pracy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. Jerzy Eisler: Grudzień '70 był wielką narodową tragedią

Powiązany Artykuł

ipn grudzień 1970 gdańsk 663.jpg
Grudzień '70. Posłuchaj fragmentów rozmów milicjantów pacyfikujących robotnicze powstanie

Zgodnie z wieloletnią tradycją na peronie SKM Gdynia-Stocznia oraz na chodniku i na rondzie Ofiar Grudnia '70 ustawiono zapalone znicze. W trakcie uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym zabitych robotników odczytano apel poległych, złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod monumentem. Uroczystości zakończyła salwa honorowa.

Tragiczne wydarzenia w grudniu 1970 r.

Drugą, popołudniową część gdyńskich obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 r. rozpocznie msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami śródmieścia pod drugi Pomnik Ofiar Grudnia '70 przed urzędem miasta, gdzie także złożone zostaną kwiaty i odczytany będzie apel poległych.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy komitetów wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej