Marek Sawicki: sądownictwo w Polsce trzeba ułożyć od nowa
- Protesty uliczne problemu nie rozwiążą. Trzeba ułożyć sądownictwo w Polsce od nowa w taki sposób, żeby oczekiwanie na sprawiedliwość było krótsze i tańsze - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Marek Sawicki (PSL).
2019-12-17, 18:30
Posłuchaj
Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym przedstawiony w Sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości budzi sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego.
Sędziów trzeba dyscyplinować
W audycji "Rozmowa PR24" Marek Sawicki oznajmił, że sprawę trwającej w Polsce reformy sądów "źle widzi". - Sądownictwo w Polsce wymagało reformy, ale sposób, w jaki przeprowadziła ją rządząca większość, niestety wpuścił nas w ślepy zaułek - stwierdził poseł PSL. - Sędziowie będą walczyć z sędziami, a zwykły obywatel swojego prawa do sprawiedliwości pewnie się nie doczeka - dodał.
Czytaj także:
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Piotr Andrzejewski 1200.JPG](http://static.prsa.pl/images/522bb3f3-9e82-48a9-ba47-b53107998887.jpg)
Mecenas P. Andrzejewski: PiS chce dostosować ustawę do zapisów konstytucji
Gość audycji prowadzonej przez Adriana Klarenbacha wielokrotnie odwoływał się do sytuacji zwykłego obywatela, który na konflikcie w sądownictwie może - jego zdaniem - jedynie stracić.
- Sędziów dyscyplinować trzeba, ale najpierw w zakresie przewlekłości orzekania - stwierdził Marek Sawicki. Przekonywał, że sądy I instancji powinny wydać wyrok w ciągu 6 miesięcy, a sądy II instancji - na wydanie wyroku powinny mieć maksymalnie 3 miesiące. - Protesty uliczne problemu nie rozwiążą. Trzeba ułożyć sądownictwo w Polsce od nowa w taki sposób, żeby oczekiwanie na sprawiedliwość było krótsze i tańsze - przekonywał.
Pytany o możliwe rozwiązania zauważył, że w zakresie reformy sądów w Polsce, która budzi wielkie emocje, "można to wszystko przeciąć". - Pomysłem jest wybieranie sędziów pokoju oraz wybieranie KRS przy okazji wyborów prezydenckich spośród prawników wskazanych przez środowiska prawnicze - zaproponował poseł Marek Sawicki nawiązując do zgłaszanej już wcześniej przez środowisko Kukiz'15 reformy sądownictwa.
REKLAMA
Grzegorz Schetyna jak Mojżesz
Gość audycji pytany był także o bieżąca politykę, sytuację w PSL-u oraz w Platformie Obywatelskiej. Powiedział, że cieszy się, że "Donald Tusk określił się i wspiera w wyborach prezydenckich Małgorzatę Kidawę-Błońską".
- Lekko zaskoczył mnie powrót Donalda Tuska do Polski. Nie sądziłem, że tak szybko weźmie się do układania polskiej sceny politycznej. Kandydatką Donalda Tuska jest Małgorzata Kidawa-Błońska, a nie Władysław Kosiniak-Kamysz, jak wielu uważało - stwierdził Marek Sawicki. Pytany o pozycję Grzegorza Schetyny postawił tezę, że zachowa on jego zdaniem funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. - Grzegorz Schetyna jest dla PO wielce zasłużony. Sami politycy PO (...)podkreślają, że przeprowadził on Platformę w najtrudniejszych czasach po suchym lądzie, jak Mojżesz - zakończył Marek Sawicki.
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 17.12.2019
Godzina emisji: 17.35
Polskie Radio 24/tb/IAR
REKLAMA
REKLAMA