Jastrzębowski: istotą sporu o sądownictwo jest dobro zwykłego obywatela

- Mamy wojenkę polsko-europejską, a powinniśmy stanąć po stronie obywatela - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, specjalista od wizerunku. Gośćmi audycji byli także Przemysław Harczuk z "Super Expressu" i Andrzej Rafał Potocki z "Sieci".

2019-12-21, 15:31

Jastrzębowski: istotą sporu o sądownictwo jest dobro zwykłego obywatela
Sąd Najwyższy. Foto: Piotr Molecki/East News

Posłuchaj

Sławomir Jastrzębowski, Andrzej Rafał Potocki i Przemysław Harczuk o reformie wymiaru sprawiedliwości - cz. I ("Temat dnia"/PR24)
+
Dodaj do playlisty

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Senat ma na odniesienie się do każdej sejmowej ustawy 30 dni. Jeżeli w tym okresie nie zajmie stanowiska, ustawę uznaje się za uchwaloną i trafia do prezydenta.

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"To zupełne bezprawie". Macierewicz o działaniach TSUE wobec Polski

Reakcja europejskich sędziów

W ocenie Andrzeja Rafała Potockiego, do sprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości "wtrąca się" przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów. - Napisał list do Ursuli von der Leyen, w którym domaga się zdecydowanej interwencji Komisji Europejskiej, mającej na celu zablokowanie prac nad ustawą - mówił publicysta "Sieci". - Mamy do czynienia z sytuacją, w której nowe prawo nie jest jeszcze uchwalone, a KE się wtrąca i mówi, że mamy zawiesić prace nad tą legislacją - ocenił.

Jego zdaniem, Komisję Europejską informują o postępach prac w polskiej legislacji polscy sędziowie, zasiadający w europejskich trybunałach. - Jako obywatel ja na to patrzeć nie mogę. Od stanowienia prawa w Polsce jest polski parlament i polski Sejm - mówił.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tomasz Grodzki wysłał list do KE. "Senat rozpatrzy akty mogące zagrażać praworządności"

Przemysław Harczuk podkreślał, że zgadza się z tym, że polskie sprawy powinno się załatwiać w Polsce. - Interwencja organów Europejskich w Polsce mi się nie podoba, ale szczerze mówiąc nie obchodzi mnie cel tej interwencji. Obchodzi mnie, czy ta ustawa jest dobra, czy zła. Teraz jest tak, że po jednej stronie mamy obrońców patologicznego wymiaru sprawiedliwości, a po drugiej stronie mamy tzw. próby naprawy wymiaru sprawiedliwości. Niedługo będą one trwały już piąty rok. Są nieudolne, nieskuteczne, wprowadzają tylko upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości - mówił publicysta.

"Wybiórcze" działania

Powiązany Artykuł

Sejm PAP-1200.jpg
Lichocka: to już tradycja. Zbliżają się święta, a opozycja próbuje robić pucz

- Te próby byłyby skuteczniejsze, gdyby zawierały jakieś zapisy merytoryczne zapisy, pomijając kwestie personalnego wzięcia sądów pod kontrolę prokuratury i gdyby wprowadzały merytoryczny system zmian służący obywatelom - mówił Przemysław Harczuk. - W sprawie reformy sądów widzę działania wybiórcze, traktowanie sędziów jako swoich i nie-swoich. Byłbym za dyscyplinowaniem sędziów, gdyby kryteria tych kar były jasne - przekonywał.

Sławomir Jastrzębowski zwrócił uwagę, że "nam wszystkim umyka to, co jest najbardziej istotne w tej sprawie - dobro zwykłego obywatela, który idzie do sądu załatwić swoją sprawę". - Sędziowie są dla obywateli.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Michał Woś: część sędziów chciała wysadzić w powietrze wymiar sprawiedliwości

- Mamy kolejną wojenkę polsko-polską i polsko-europejską o to, gdzie powinniśmy stanąć. Powinniśmy stanąć po stronie obywatela. A czego chce obywatel? Patrzę na tę sprawę od tego, jak się zaczęła, a  zaczęła się od tego, że sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna, zamiast osądzić sprawę w II instancji i wydać prawomocny wyrok, się tym, czy sędzia sądu I instancji został powołany w sposób właściwy, czy niewłaściwy. To nie jest istota pracy sędziego. Sędzia nie jest od tego - mówił.

Środowiskowa gra

- Przed oczami sędziego Juszczyszyna nie było dobro obywatela i prawo obywateli do szybkiego sądu. Sędzia Juszczyszyn zaczął grać swoją środowiskową grę - ocenił Sławomir Jastrzębowski.

Więcej o reformie sądownictwa w nagraniu audycji. Zachęcamy do jej wysłuchania.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Przemysław Harczuk ("Super Express"), Sławomir Jastrzębowski (specjalista od wizerunku), Andrzej Rafał Potocki ("Sieci", wpolityce.pl)

Data emisji: 21.12.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 14.06


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej