"Radość Bożego Narodzenia łączy się z krzyżem". Kościół wspomina św. Szczepana

Jak powiedział rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, historia św. Szczepana przypomina nam, że głoszenie wiary może prowadzić do prześladowań. Dziś Kościół katolicki wspomina pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. W liturgii ten dzień ma rangę święta.

2019-12-26, 06:29

"Radość Bożego Narodzenia łączy się z krzyżem". Kościół wspomina św. Szczepana
Męczeństwo św. Szczepana. Płaskorzeźba z frontowych drzwi kościoła St Étienne du Mont. Foto: shutterstock.com/Zvonimir Atletic

Posłuchaj

Rzecznik Episkopatu: w 50 krajach chrześcijanie codziennie giną za wiarę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Boże Narodzenie 2019 1200 Shutterstock.jpg
Ks. Grzegorz Kurp: musimy przyswoić sobie dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie

- Święty Szczepan przypomina nam, że radość Bożego Narodzenia łączy się z krzyżem - podkreślił rzecznik Episkopatu. - Święty Szczepan wskazuje, że wiara może prowadzić do prześladowań. Ale nie tylko kiedyś. Również w naszych czasach w 50 krajach chrześcijanie codziennie giną za wiarę. Ponadto w wielu państwach są dyskryminowani w miejscach pracy. Przebaczenie daje nam jednak wolność i radość - mówił ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Święty Szczepan był jednym z siedmiu diakonów, których Apostołowie wybrali do posługi ubogim, o czym wspominają Dzieje Apostolskie. Za odważne głoszenie wiary w Jezusa Chrystusa został skazany na okrutną śmierć przez ukamienowanie.

Najbardziej prześladowana religia na świecie

Rzecznik Episkopatu zaznaczył: "Może nas dziwić, że w Kościele świętowanie narodzin Jezusa, szopka i radosne kolędowanie łączą się z historią pierwszego męczennika. Tymczasem św. Szczepan pokazuje nam, że chrześcijanie powinni liczyć się z tym, że mogą być prześladowani z powodu wiary w Jezusa". W tym kontekście ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał o bolesnych danych z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Powiązany Artykuł

boże narodzenie szoopa free pixabay 1200.jpg
Ks. Andrzej Sochal: Boże Narodzenie czasem na odnowę relacji

- Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. W 50 krajach chrześcijanie codziennie giną za wiarę. W ostatnim roku prześladowania najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej. Z powodu wiary chrześcijanie są też dyskryminowani w miejscach pracy - zaznaczył rzecznik Episkopatu Polski.

REKLAMA

"Przebaczenie daje wolność i oczyszcza serce"

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że w czasie Bożego Narodzenia, powinniśmy modlić się o pokój na świecie i wolność wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa. Przypomniał też, że św. Szczepan przed ukamienowaniem, wzorem Jezusa, przebaczył swoim prześladowcom. - Pamiętajmy, że przebaczenie daje wolność i oczyszcza serce. Dzięki temu stajemy się prawdziwymi uczniami Jezusa, którzy nie dadzą się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężają - podkreślił.

Jak zaznaczył redaktor naczelny katolickiego tygodnika "Niedziela" ks. dr Jarosław Grabowski dzisiejsze święto ma być dla wszystkich wiernych lekcją, jak wyznawać Boga. - Męczeństwo Szczepana to wezwanie do tego, byśmy i my na swój sposób wyznawali wiarę i przyznawali się do Boga - zaznaczył.

Charyzmatyczne kazania Szczepana sprawiły, że naraził się on starszyźnie żydowskiej, która podburzyła lud, przedstawiając w Sanhedrynie fałszywych świadków i oskarżając Szczepana o bluźnierstwo przeciw Świątyni i Prawu. Po rozprawie tłum wywlókł młodego diakona za miasto i tam, w pobliżu Bramy Damasceńskiej, ukamienował za wiarę. Dlatego katolicy we wspomnienie tego świętego modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie.

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej