Polski plan na rzecz energii i klimatu trafił do Unii Europejskiej
Minister Aktywów Państwowych przekazał Komisji Europejskiej "Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030". Tym samym Polska wypełniła obowiązek wynikający z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.
2020-01-02, 14:00
Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu przygotowany został z myślą o ustanowieniu stabilnych ram dla zrównoważonej, ekonomicznie efektywnej i sprawiedliwej transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
Przygotowany dokument ma umożliwić synergię działań w powiązanych wzajemnie pięciu wymiarach unii energetycznej, z uwzględnieniem zasady "efektywność energetyczna przede wszystkim". Wspomniane pięć wymiarów to bezpieczeństwo energetyczne, wewnętrzny rynek energii, efektywność energetyczna, obniżenie emisyjności, badania naukowe, innowacje i konkurencyjność.
REKLAMA
Uzgodnienia i inne strategie
Obszarem priorytetowym w ramach pięciu wymiarów unii energetycznej – z perspektywy polskiej racji stanu i stabilnego rozwoju gospodarczego kraju – jest "bezpieczeństwo energetyczne". Musi być ono analizowane w dwóch głównych sferach tj. wytwarzania energii elektrycznej oraz dostaw gazu i ropy naftowej. Krajowy plan został opracowany, uwzględniając wnioski z uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, jak również wnioski z konsultacji regionalnych oraz rekomendacji Komisji Europejskiej.
Dokument został sporządzony w oparciu o krajowe strategie rozwoju zatwierdzone na poziomie rządowym – m.in. strategię zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 roku, politykę ekologiczną państwa 2030, strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Opracowanie uwzględnia także założenia projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r.
REKLAMA
Cele klimatyczno-energetyczne jakie stawia sobie Polska na rok 2030 to:
- 7 proc. redukcja emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych systemem ETS w porównaniu do poziomu w roku 2005,
- 21-23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto, uwzględniając 14 proc. udziału OZE w transporcie, oraz roczny wzrost udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie o 1,1 pkt. proc. średniorocznie
- wzrost efektywności energetycznej o 23 proc. w porównaniu z prognozami PRIMES 2007
- redukcja udziału węgla w produkcji energii elektrycznej do 56-60 proc.
W przypadku modyfikacji celów lub strategicznych kierunków zawartych w krajowych politykach rozwoju i projektach strategii, jak również nowych decyzji unijnych dotyczących średnio- i długoterminowej polityki klimatyczno-energetycznej plan zostanie odpowiednio dostosowany, jeżeli zaistnieje taka konieczność.
Dwa strategiczne dokumenty
Polski system energetyczny jest jednym z największych w ramach Unii Europejskiej. Plasuje się on w pierwszej dziesiątce pod względem głównych wskaźników makroenergetycznych. Odpowiada to potencjałowi polskiej gospodarki, która zajmuje siódme miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości PKB (w 2018 r. – 496,4 mld euro w cenach bieżących), szóste miejsce pod względem liczby ludności (37,9 mln). W kategorii wielkości zużycia energii pierwotnej i finalnej brutto w 2018 r. Polska zajmuje szóste miejsce w UE.
O polityce energetycznej państwa stanowią obecnie dwa strategiczne dokumenty ramowe. Należą do nich: Polityka energetyczna Polski, która jest obecnie na etapie aktualizacji (zakończone zostały krajowe konsultacje publiczne projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r. w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko) oraz Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 – z perspektywą do 2030 przyjęta w 2017.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/www.gov.pl/DoS/SW
REKLAMA
REKLAMA