Irak: parlament żąda wydalenia wojsk koalicyjnych. Również polskich żołnierzy

Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji uchwalił w niedzielę rezolucję wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy.

2020-01-05, 16:30

Irak: parlament żąda wydalenia wojsk koalicyjnych. Również polskich żołnierzy
Iracki parlament przegłosował wydalenie amerykańskich i sojuszniczych oddziałów. Foto: Mohammad Hassanzadeh/Tasnim News Agency via AP

Posłuchaj

Irak: parlament chce wycofania obcych wojsk. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Rząd Iraku musi podjąć działania, by zakończyć obecność wszystkich zagranicznych żołnierzy na irackiej ziemi i zabronić im wykorzystywania irackiego lądu, przestrzeni powietrznej i wód w jakimkolwiek celu" - podkreślono w rezolucji.

Powiązany Artykuł

solejmani 1200 pap.jpg
"Pogwałcenie suwerenności". MSZ Iraku wezwało ambasadora USA po zamachu na Solejmaniego

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Śmierć Ameryce". Setki tysięcy Irańczyków żegnają Solejmaniego

"Rząd zobowiązany jest do wycofania swojej prośby o pomoc, skierowanej do międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim w związku z zakończeniem działań wojennych w Iraku i odniesieniem zwycięstwa" - dodano.

Rekomendacja premiera

Rezolucje parlamentarne nie są wiążące dla rządu. Premier Adel Abdul Mahdi zarekomendował jednak wcześniej parlamentowi, by poczynił pilne kroki, zmierzające do zakończenia obecności zagranicznych żołnierzy w Iraku.

REKLAMA

- Bez względu na wewnętrzne i zewnętrzne trudności, z którymi możemy się mierzyć, to najlepsze dla Iraku ze względów zasadniczych i praktycznych - podkreślił premier z trybuny parlamentu. Według niego zakończenie obecności amerykańskich sił w Iraku byłoby "w interesie zarówno Iraku, jak i USA". Agencja Reutera podała, że w Iraku stacjonuje ok. 5 tys. amerykańskich żołnierzy.

"Słaba odpowiedź"

- Uważam, że to jest słaba odpowiedź, niewystarczająca w stosunku do naruszenia przez Amerykę suwerenności Iraku i regionalnej eskalacji - oznajmił wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr, kierujący największym blokiem w irackim parlamencie - Sairun.

Powiązany Artykuł

1200_Trump_shutterstock.jpg
Marek Wałkuski: gdyby doszło do odwetu, to Amerykanie staną za Trumpem

Dodał, że porozumienie z USA o bezpieczeństwie powinno być natychmiast anulowane, ambasada USA powinna zostać zamknięta, a amerykańscy żołnierze wydaleni w "poniżający sposób". Wskazał, że komunikowanie się z rządem USA powinno podlegać karze.

- W końcu apeluję w szczególności do irackich grup oporu i grup poza Irakiem o natychmiastowe spotkanie i ogłoszenie utworzenia Międzynarodowych Legionów Oporu - dodał w przesłaniu adresowanym do parlamentu.

Planowane spotkanie

Nadzwyczajną sesję zwołano po ataku przeprowadzonym w Bagdadzie przez amerykańskie siły w nocy z czwartku na piątek, w którym zginął irański generał Ghasem Solejmani i iracki generał Abu Mahdi al-Muhandis.

REKLAMA

Premier Iraku ocenił, że zabicie Solejmaniego i Muhandisa było "politycznym zabójstwem". Zaznaczył, że planował spotkać się z Sulejmanim w piątek rano.

Pomoc wojsk koalicyjnych

Misja szkoleniowa NATO w Iraku została utworzona latem 2018 roku. Prowadzone w jej ramach ćwiczenia miały pomóc w odbudowie irackiej armii, która została mocno osłabiona przez ostatnie lata walki przeciwko fanatykom z tzw. Państwa Islamskiego. Żołnierzy na Bliski Wschód wysłała też Polska.

W skład naszego kontyngentu wchodzi 350 osób. Chodzi zarówno o żołnierzy, którzy są w bazach w Bagdadzie, Besmayah i Tadżi, ale także o wojskowych w sąsiednich krajach: Jordanii, Katarze i Kuwejcie. Nie wiadomo, ilu dokładnie Polaków jest teraz w Iraku.

Na Bliskim Wschodzie największą reprezentację w wojskach koalicyjnych stanowią amerykańscy żołnierze. W regionie stacjonuje ich łącznie około 80 tys.

REKLAMA

Zamach na irańskiego generała

Zamordowany w zamachu Ghasem Solejmani uważany był za drugą osobę w Iranie po ajatollahu Alim Chameneim. Generał od ponad dwóch dekad dowodził operacjami militarnymi Iranu na Bliskim Wschodzie. Jego oddziały wspierały syryjskiego prezydenta w brutalnych działaniach wobec opozycji. Zarzuca się im też udział w aktach sabotażu w Iraku, Jemenie czy Arabii Saudyjskiej. Solejmani miał też doradzać irackim władzom, w jaki sposób pacyfikować niedawne antyrządowe protesty.

Powiązany Artykuł

trump 1200 pap.jpg
"Uderzymy, jeśli Iran zaatakuje Amerykanów". Trump ostrzega

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Irański generał zabity na lotnisku w Bagdadzie. Polecenie ataku wydał Trump

Rozkaz do ataku na generała miał osobiście wydać amerykański prezydent Donald Trump. Pentagon twierdzi, że wojskowego zabito, bo planował on właśnie ataki na Amerykanów. Wraz z nim zginął przywódca proirańskiej bojówki w Iraku, która stała za niedawnymi, gwałtownymi protestami przed ambasadą USA w Bagdadzie.

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej