Koncern innogy zbuduje 42 elektrownie słoneczne

innogy Renewables Polska zbuduje farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 42 MW, to w sumie 42 projekty, które wygrały w aukcji OZE dla instalacji do 1 MW. innogy już teraz ma w naszym kraju osiem lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 240 MW.

2020-01-07, 11:09

Koncern innogy zbuduje 42 elektrownie słoneczne
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

– innogy Renewables Polska reaguje na zmiany zachodzące na rynku energii i dynamicznie rozwija swój portfel odnawialnych źródeł energii. Zależy nam na budowaniu zdywersyfikowanego portfolio, dlatego oprócz budowy lądowych parków wiatrowych, inwestujemy w rynek energii słonecznej. Nasze projekty, które wygrały w aukcji URE, są mniejsze, ale zlokalizowane w klastrach, co pozwala optymalizować ich budowę i dalszą eksploatację. Jednocześnie, to kolejny krok spółki w kierunku rozwoju działalności związanej z energią solarną – powiedział Robert Macias, członek zarządu innogy Renewables Polska.

 

Zwycięskie projekty, które uzyskały wsparcie na okres 15 lat, zostały przygotowane przez innogy Renewables Polska we współpracy z lokalnymi deweloperami. Nowe inwestycje o łącznej mocy zainstalowanej 42 MW powstaną w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku.

 Energetyczne słońce i wiatr

REKLAMA

innogy posiada w Polsce osiem lądowych farm wiatrowych o łącznej zainstalowanej mocy ponad 240 MW. Znajdują się one w czterech regionach Polski: w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, w Opalenicy niedaleko Poznania, w Krzęcinie i Tychowie na terenie Pomorza Zachodniego. Farmy wiatrowe Suwałki, Piecki i Taciewo znajdują się na Podlasiu. Na początku tego roku, innogy uruchomiła również farmę wiatrową Stawiec (0,6 MW), która znajduje się niedaleko pracującej już lądowej farmy wiatrowej w Nowym Stawie. Ponadto, innogy prowadzi aktualnie prace nad lądową elektrownią wiatrową o mocy 33 MW w Żukowicach na Dolnym Śląsku, która ma zostać uruchomiona w 2020 r.

 

– Ogromnie cieszy nas fakt, że po zaledwie czterech latach od ostatniej inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej, znów mamy okazję instalować turbiny wiatrowe budując Park Wiatrowy Żukowice. Wygrana przez innogy Renewables Polska aukcja to kolejny, niezwykle ważny element naszego zaangażowania w rozwój, budowę i popularyzację odnawialnych źródeł energii w Polsce – powiedział Robert Macias.

Farma Żukowice otrzymała wsparcie w drodze aukcji, przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku przez Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA

 Przemysł optymalizuje koszty energii

Dwa miesiące temu innogy Renewables Polska i Kompania Piwowarska podpisały 10-letnią umowę na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Nowy Staw. Długoterminowy kontrakt umożliwi rozbudowę mocy tej farmy o kolejne 11 MW, do 84 MW. Dzięki temu od 2021 r. wszystkie browary Kompanii Piwowarskiej – Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolskie w Poznaniu – będą w 100 proc. zasilane energią z wiatru.

 

Przemysł w Polsce coraz chętniej sięga po możliwość optymalizacji kosztów energii poprzez jej bezpośredni zakup od producenta. Umowy takie zawarły farma wiatrowa EWG Taczalin z Grupy VSB z fabryką Mercedes Benz Manufacturing Poland, PGE Obrót z koncernem PepsiCo, a także producent energooszczędnych świetlówek – firma Signify z farmą wiatrową Kisielice należącą do Green Investement Group.

REKLAMA

 

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP Biznes/cleanerenergy.pl/energetyka24.com/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej