"Kwadratura kultury". Czego jeszcze nie wiemy o malarstwie Olgi Boznańskiej?

- Moja przygoda z Olga Boznańską nie jest zamknięta. Cały czas mam jakieś plany, ale napisanie czegoś nowego uzależnione jest od pojawienia się nieznanych materiałów. Pojawienie się nowych prac też jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kopszak, historyk sztuki, kustosz z Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

2020-01-07, 08:00

"Kwadratura kultury". Czego jeszcze nie wiemy o malarstwie Olgi Boznańskiej?
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Posłuchaj

Piotr Kopszak: Olga Boznańska prowadziła bardzo ożywioną korespondencję z całym światem. ("Kwadratura Kultury"/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Wiek 75 lat kiedyś uważano za późną starość. Tyle lat przeżyła Olga Boznańska, kończąc żywot w 1940 roku, jakby poza swoją epoką. Jak na artystkę z przełomu XIX i XX stulecia, w ogóle jak na kobietę-malarkę, odniosła ogromny sukces. Dla sztuki poświęciła życie prywatne. Jej talent fascynował i nadal fascynuje, czego liczne świadectwa można znaleźć w tekstach krytyków, listach, wspomnieniach. 

Olga Boznańska była zafascynowana warsztatem wielkich mistrzów

O Oldze Boznańskiej napisano wiele. W audycji "Kwadratura Kultury" pytano, gdzie szukać informacjo o życiu i twórczości tej wielkiej Polski? Czy znajdziemy je w wydanej niedawno biografii artystki „Boznańska. Non finito” autorstwa Angeliki Kuźniak?

- Dużo wiemy o Oldze Boznańskiej dzięki jej aktywności wystawienniczej, ale dużo też wiemy o niej, dzięki jej obrazom. To takie poetyckie stwierdzenie, że dzieło sztuki jest obrazem duszy artysty, ale tak właśnie jest - stwierdził dr Piotr Kopszak, historyk sztuki, kustosz z Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie, autor licznych tekstów poświęconych Boznańskiej.

Gość audycji mówił w PR24 o źródłach - miejscach, skąd można czerpać informacje o tej wybitnej, polskiej malarce, a także o tym, jak artystka radziła sobie z organizowaniem wystaw.

REKLAMA

- Organizowanie transportów, oprawianie obrazów – to wszystko załatwiała sobie sama. To była szkoła polskich artystów, Józefa Brandta czy Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Opiekowali się nią od początku i doskonale znali te mechanizmy - opowiadał Piotr Kopszak.

W audycji także o tym, jak sztuka Olgi Boznańskiej sytuowała się na tle sztuki europejskiej.

- W Boznańskiej doszukiwano się wpływów impresjonizmu i to nie jest pozbawione racji, bo jeździła do Paryża. Z drugiej strony, ona sama mówiła o znaczeniu niemieckich profesorów, niemieckich malarzy realistów(...) Nie mówiła o dziedzictwie akademickim, które jest jednak dość istotne - powiedział Piotr Kopszak. - Olga Boznańska była zafascynowana warsztatem wielkich mistrzów, studiowała swoich wielkich poprzedników - dodał i przyznał, że "jest bardzo wiele obszarów jej życia, o których wiemy niewiele, m.in. o jej działalności jako nauczycielki".

O artystce dużo wiemy z listów. Korespondowała praktycznie całe życie. W audycji "Kwadratura Kultury" padło pytanie, czy jest szansa na ujawnienie nowych faktów z życia Olgi Poznańskiej? 

REKLAMA

Moja przygoda z Olgą Boznańską nie jest zamknięta. Cały czas mam jakieś plany, ale napisanie czegoś nowego uzależnione jest od pojawienia się nowych materiałów. Pojawienie się nowych prac też jest możliwe - podsumował dr Piotr Kopszak.

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: dr Piotr Kopszak, historyk sztuki, kustosz z Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie, autor licznych tekstów poświęconych Boznańskiej
Data emisji: 07.01.2019
Godzina emisji: 23.36

PR24/tb/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej