Eksperci: Pracownicy nie muszą obawiać się bezrobocia, a w kieszeniach będą mieć coraz więcej, choć wartość nabywcza ich pensji, będzie spadać
W grudniu bezrobocie wzrosło do 5,2 proc. To nadal dobry wynik, a grudniowy wzrost to normalne zjawisko. Zimą wygaszane są prawe w rolnictwie, budownictwie, turystyce. Nie widać zatem niebezpieczeństwa, choć na pewno będzie malało zapotrzebowanie na pracowników o niższych kwalifikacjach, a rosło tych najlepiej wykwalifikowanych – mówił gość audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
2020-01-10, 12:00
Posłuchaj
- Sezonowość ostatnim czasie nieco złagodniała, ze względu na braki kadrowe na rynku pracy, ale niezależnie od pogody na ten czas pewne działania nie są zaplanowane – analizował dr Artur Bartoszewicz. Dodał, że kolejnych latach będą z pewnością problemy związane z niedostosowaniem pracowników do rozwoju technologicznego gospodarki światowej. My mamy bowiem cały czas problem z robotyzacją, z zaawansowanymi technologiami.
- Zawsze będzie więc zapotrzebowanie na pracownika mocno wykształconego, na specjalistów (…) – mówił dr Artur Bartoszewicz. Zauważył też, że młodzi ludzie zbyt często wybierając swój przyszły zawód kierują się np. ambicjami, a w zbyt małym stopniu odnoszą się do realiów rynkowych. Dlatego te trzeba jej uświadamiać.
Dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego zauważył, że Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem niskiej stopy bezrobocia. 5,2 proc. to bardzo dobry wynik, a wzrost jest spowodowany ogólnymi czynnikami związanymi z osłabieniem koniunktury gospodarczej. Dodał też, że średnie bezrobocie europejskie wynosi obecnie to 7,5 proc., więc wyraźnie więcej nie w Polsce.
Płaca minimalna
Eksperci rozmawiali też o podwyżce od nowego roku płacy minimalnej.
REKLAMA
- Płaca minimalna urosła o rekordową kwotę (…) i wraz ze wzrostem inflacji coraz bardziej prawdopodobna staje się płaca którą nakreślono w kampanii wyborczej w wysokości 4 tys. zł w roku 2023, tyle będzie ona mniej warta niż nam się dziś wydaje – oceniał dr Marian Szołucha.
Według dr Artura Bartoszewicza kluczowe jest to, że została nakreślona ścieżka wzrostu płacy minimalnej, co pozwoli pracodawcom przygotować się na podwyżki.
13 emerytura
Kolejnym omawianym tematem była uchwalona przez Sejm 13. emerytura. W opinii gości audycji warto rozpocząć dyskusję nad zwolnieniem emerytur z PIT.
- Mamy dobrą kondycję finansów publicznych(…), emeryci należą do najbiedniejszych gospodarstw domowych. Nic nie stoi na przeszkodzę żeby ten program realizować – mówił dr Marian Szołucha. W jego opinii można byłoby też zwolnić emerytury z podatku.
REKLAMA
- Emerytury w naszym modelu są niezasadnie opodatkowane (…) – mówił dr Artur Bartoszewicz. Zaznaczył, że podatki pośrednie w ogóle tracą już na znaczeniu, a zyskują ze pośrednie jak VAT.
- I w tym kierunku będzie szedł świat – podsumował dr Marian Szołucha
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Program prowadziła Anna Grabowska
REKLAMA
PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW
REKLAMA