Zagrożenie lawinowe i oblodzone szlaki w Bieszczadach. GOPR ostrzega
W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W sobotę rano na połoninach widoczność nie przekraczała 50 metrów. Szlaki górskie są oblodzone.
2020-01-11, 09:37
Posłuchaj
- Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów Tarnicy, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski.
Powiązany Artykuł
Niebezpiecznie w Tatrach. Zagrożenie lawinowe, oblodzone szlaki
W górnych partiach gór leży średnio ponad pół metra śniegu. Natomiast w położonych niżej miejscowościach, m.in. Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokrywa śnieżna waha się od 15 do 20 cm. Wszędzie śnieg jest zmrożony.
Rano na Połoninie Wetlińskiej było trzy stopnie mrozu. Wiatr wiał tam z prędkością 30 km/godz., a mgła ograniczała widoczność do 50 metrów. Z kolei w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, od zera do minus dwóch stopni Celsjusza. Widać w promieniu kilku kilometrów.
Zalecenia dla turystów
Wybierając się w góry trzeba pamiętać, że wiele szlaków górskich jest oblodzonych. - Turyści powinni także pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Należy zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją "Ratunek". Idąc na górską wycieczkę, należy też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem - dodał ratownik dyżurny.
REKLAMA
Na Podkarpaciu wyciągi narciarskie pracują m.in. w Puławach koło Rymanowa, na stokach Gromadzynia i Laworty w Ustrzykach Dolnych oraz w Arłamowie. Na trasach zjazdowych są dobre warunki narciarskie.
pb
REKLAMA