Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Kanada żąda "pogłębionego śledztwa"
Premier Kanady Justin Trudeau zażądał "przejrzystości", aby można było przeprowadzić "pełne i gruntowne dochodzenie " i ustalić winnych po przyznaniu się przez Iran do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego, w którym znajdowało się wielu Kanadyjczyków.
2020-01-11, 10:56
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Program nuklearny Iranu. Ponad pół wieku mocarstwowych ambicji
"Naszym priorytetem jest rzucenie światła na tę kwestię w duchu przejrzystości i sprawiedliwości" - napisał Trudeau w komunikacie prasowym. "To narodowa tragedia i wszyscy Kanadyjczycy pogrążeni są w żałobie. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami na całym świecie, aby zapewnić przeprowadzenie pełnego i dokładnego dochodzenia" - zapewnił, dodając, że "rząd Kanady oczekuje od władz irańskich całkowitej współpracy".
Z kolei przewodniczący Sądu Najwyższego Iranu wezwał dowództwo sił zbrojnych do współpracy i pilnego zebrania materiału dowodowego dotyczącego omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu. W sobotę rano sztab generalny irańskich sił zbrojnych wydał oświadczenie, w którym przyznał się, że Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych, który w środę spadł na ziemię tuż po starcie został zestrzelony przez siły obrony przeciwlotniczej.
Powiązany Artykuł
Epicentrum terroru. Iran jako sponsor, trener i organizator
"Ludzki błąd"
- Sądowe organy Sił Zbrojnych powinny w możliwie krótkim czasie zebrać dokumenty sztabu generalnego, Korpusu Strażników Rewolucji i Narodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, a także odebrać wyjaśnienia od oficjalnych osób - oświadczył ajatollah Sayed Ebrahim Raisi.
Iran przyznał w sobotę rano, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Ghasema Solejmaniego.
REKLAMA
W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
pb
REKLAMA