Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Fogiel: uznanie jej za oficjalną nie jest możliwe
- Uznanie przez polski rząd zakończonej wczoraj wizyty Komisji Weneckiej w Polsce za oficjalną nie jest możliwe - stwierdził zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel w Programie Trzecim Polskiego Radia.
2020-01-11, 16:16
Przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjechali z dwudniową wizytą na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, przed wydaniem opinii w związku z przyjętą przez Sejm ustawą dyscyplinującą sędziów.
Jak mówił Radosław Fogiel, "marszałek Grodzki ma prawo zapraszać różnych przedstawicieli zza granicy, ale nie jest organem prowadzącym polską politykę zagraniczną". Dodał, że jeśli marszałek Senatu wystosowuje takie zaproszenie, nie powinien oczekiwać, że rząd uzna wizytę za oficjalną.
Powiązany Artykuł
![pap grodzki komisja wenecka 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/0c9da1e7-d180-4f5d-bf03-7a507569d0ba.jpg)
Rząd nie spotka się z Komisją Wenecką. Resort sprawiedliwości tłumaczy decyzję
Z kolei poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski uważa, że przedstawiciele polskiego rządu powinni byli spotkać się z Komisją Wenecką. - Skoro do Polski przyjechali przedstawiciele Komisji Weneckiej, którzy chcą porozmawiać o standardach demokratycznego państwa czy o ustawach, które są wprowadzane, to przedstawiciele rządu jakiegokolwiek ministerstwa, ale związanego z tym projektem, powinni mieć czas, żeby się spotkać - ocenił.
Nieoficjalny i nieformalny charakter wizyty
Polski rząd nie uznaje wizyty Komisji Weneckiej w Polsce za oficjalną, ponieważ tylko prezydent i rząd reprezentują Polskę i tylko oni mogą wystosować zaproszenie do komisji weneckiej.
REKLAMA
Z uwagi na nieoficjalny i nieformalny charakter wizyty polskie władze zaprosiły przedstawicieli komisji do zwiedzania muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Delegacja komisji nie odwiedziła muzeum.
kad
REKLAMA