Dr Mikołaj Sławkowski-Rode: Roger Scruton czuł się związany z naturą

- Roger Scruton uważał, że żyjemy w związku z naturą. Nie sądził jednak, że natura jest nam dana po to, by nad nią panować. Uważał również, że nie jesteśmy wyłącznie częścią natury, wypadkową procesów i w związku z tym nie jesteśmy wyłącznie podlegli naturze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Sławkowski-Rode, wykładowca i uczeń angielskiego filozofa.  

2020-01-18, 07:35

Dr Mikołaj Sławkowski-Rode: Roger Scruton czuł się związany z naturą
Roger Scruton. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Posłuchaj

Dr Mikołaj Sławkowski-Rode o filozofii prof. Rogera Scrutona (Weekend kulturalny)
+
Dodaj do playlisty

Roger Scrutonf, jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych zmarł w niedzielę. 27 lutego skończyłby 76 lat. Był autorem ponad pięćdziesięciu książek z zakresu historii filozofii, filozofii polityki, estetyki, sztuki i religii, w tym: "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie". 

"Dialog człowiek - przyroda"

Uważał m.in., że istnieje dialog pomiędzy człowiekiem jako zwierzęciem społecznym i przyrodą z której wyrasta. - Wyrazem tego w jego życiu był sposób interakcji z naturą. Mieszkał na farmie, prowadził życie hodowcy zwierząt -  powiedział dr Mikołaj Sławkowski-Rode. Nie zmienia to faktu, że jednocześnie był zapalonym myśliwym. - Uważał również, że nie powinniśmy rezygnować z kontaktu ze zwierzętami polegającego na hodowli. Nawet na hodowli, której celem jest wyżywienie. Twierdził, że jest to dobre, bo przypomina nam o tym, że jesteśmy śmiertelni, że należymy do naturalnego cyklu poza który wyjmujemy się twierdząc, że nie musimy mieć kontaktu ze zwierzętami - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.     


Powiązany Artykuł

pap scruton 1200.jpg
Roger Scruton. Wielki przyjaciel Polaków

W latach 80. Roger Scruton czynnie wspierał opozycję antykomunistyczną w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech. Założona przez niego fundacja "Jagiellonian Trust" pomagała polskim intelektualistom i dysydentom. Zaopatrywała środowiska konserwatywne w książki i czasopisma, odbywały się również regularne wykłady zagranicznych gości w prywatnych mieszkaniach, zgodnie z tradycjami "latającego uniwersytetu".

Za tę działalność Roger Scruton w ubiegłym roku został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej, w 2016 roku kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznała Rogerowi Scrutonowi medal "Odwaga i Wiarygodność", którym nagradzane są osoby działające na rzecz Polski i jej dobrego imienia za granicą.

REKLAMA

Więcej w nagraniu 

***

Tytuł audycji: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: dr Mikołaj Sławkowski-Rode
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 23.36


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej