Krzysztof Szwagrzyk: w tym roku przebadamy około 50 miejsc pochówku ofiar

Profesor Krzysztof Szwagrzyk informuje, że w tym roku eksperci IPN przebadają około 50 miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów. Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że poszukiwania odbywać się będą zarówno w Polsce jak i za granicą.

2020-01-18, 11:53

Krzysztof Szwagrzyk: w tym roku przebadamy około 50 miejsc pochówku ofiar

Posłuchaj

Prof Szwagrzyk: w tym roku eksperci IPN przebadają kilkadziesiąt miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • IPN zapowiada prace poszukiwawcze w około 50 miejscach pochówku ofiar totalitaryzmów w 2020 roku
  • Wiceszef instytutu, prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiada, że prace będą prowadzone zarówno w Polsce jak i za granicą
  • Wśród miejsc badań w Polsce wymienia m.in. dalsze prace w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie
  • Planowane są również poszukiwania na terenie obozu pracy w Łambinowicach, który został zorganizowany w lipcu 1945 roku przez funkcjonariuszy UB
  • W tym roku prace poszukiwawcze ofiar totalitaryzmów będą prowadzone także na Litwie

Profesor Szwagrzyk wyjaśnia, że poszukiwania ofiar totalitaryzmów będą kontynuowane w wielu około 50 miejscach w Polsce.

Powiązany Artykuł

pap_huta-pieniacka-1200.jpg
Zbrodnia w Hucie Pieniackiej. IPN w tym roku chce rozpocząć prace poszukiwawcze

Kolejne prace przy Rakowieckiej w Warszawie

W stolicy będzie to kolejny etap prac w więzieniu przy Rakowieckiej i cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej. Poza tym prace będą prowadzone w wielu miastach głównie na cmentarzach, a także na terenie kilkunastu byłych Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa. Planowane są również poszukiwania na terenie obozu pracy w Łambinowicach, który został zorganizowany w lipcu 1945 roku, na podstawie rozporządzenia wojewody śląsko-dąbrowskiego Aleksandra Zawadzkiego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowa publikacja IPN. Pokaże represje wobec Polaków za pomoc Żydom

W tym roku prace poszukiwawcze ofiar totalitaryzmów będą prowadzone także na Litwie, a Krzysztof Szwagrzyk liczy, że uda się przeprowadzić działania na Białorusi i na Ukrainie. Instytut złożył wniosek między innymi o umożliwienie poszukiwań Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w Hucie Pieniackiej.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

bitwa warszawska 1920 1200.jpg
"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

Poszukiwania pochowanych w bezimiennych mogiłach

Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji wyjaśnia, że poszukiwani będą Polacy, którzy stracili życie w różnych okresach i do dziś spoczywają w bezimiennych mogiłach. Wśród poszukiwanych będą osoby, które zginęły z rąk sowietów i Niemców, ukraińskich nacjonalistów i komunistów, ale także ci, którzy polegli w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Profesor Szawgrzyk zachęca jednocześnie wszystkich, którzy stracili swoich bliskich i nie znają ich miejsca pochówku do zgłaszania się do placówek Instytutu Pamięci Narodowej i oddawania próbek materiału genetycznego w celu identyfikacji odnalezionych szczątków.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezes IPN w Gdańsku: Polacy nigdy nie pragnęli zemsty, walczyli o wolność

Do tej pory zespół pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka przebadał ponad 250 lokalizacji. W wyniku tych działań odnaleziono szczątki ponad 1500 osób, z których około 10 procent zostało zidentyfikowanych.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej