Dr Marek Kawa o Bliskim Wschodzie: to daleko, ale jesteśmy uzależnieni surowcowo

- Wydawałoby się, że jesteśmy daleko jako Unia Europejska, jako Polska. Ale my ciągle, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, jesteśmy od tego regionu uzależnieni surowcowo - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka.

2020-01-19, 12:05

Dr Marek Kawa o Bliskim Wschodzie: to daleko, ale jesteśmy uzależnieni surowcowo

Posłuchaj

Dr Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Ajatollah Ali Chamenei po raz pierwszy od ośmiu lat poprowadził piątkowe modły w Teheranie. W bezprecedensowym wystąpieniu oskarżył Stany Zjednoczone o doprowadzenie do katastrofy ukraińskiego samolotu pasażerskiego przed tygodniem. Podczas modłów w stołecznym meczecie ajatollah Ali Chamenei, duchowy przywódca Iranu, bronił Gwardii Rewolucyjnej, jednostki wojska odpowiedzialnej za zestrzelenie samolotu. Duchowny mówił, że armia strzeże bezpieczeństwa Iranu i oskarżył Stany Zjednoczone o wykorzystanie tragedii do celów politycznych.

Powiązany Artykuł

chamenei_trump_1200.jpg
Donald Trump: Ali Chamenei powinien uważać na słowa

"Tak zwany »Najwyższy Przywódca« Iranu, który ostatnio nie był tak Najwyższy, miał do powiedzenia kilka nieprzyjemnych rzeczy na temat Stanów Zjednoczonych i Europy" - na słowa Chameneiego odpowiedział na Twitterze Donald Trump. "Ich gospodarka upada, a ludzie cierpią. Powinien bardzo uważać na słowa!" - dodał.

Wzrost napięcia w relacjach USA-Iran

W Polskim Radiu 24 napięte relacje na linii Iran-USA komentował amerykanista dr Marek Kawa. Stwierdził, że temat ten jest tak rozległy, że można by mu poświęcić kilka dyskusji akademickich, a nadal nie zostałby w pełni omówiony.

- Ten region wraca. Wydawało się, że po wojnie irańsko-irackiej w latach 80., po zmaganiach w Libanie, po konflikcie izraelsko-palestyńskim w jakiś sposób proces pokojowy doprowadzi do równowagi. Tak myśleliśmy przez lata 90. i ostatnią dekadę. To jednak mogło tylko uśpić bardzo wulkaniczną, piwotalną sytuację tego regionu. Historia przyspieszyła w tamtym tygodniu, co jest skutkiem wielu warstw i procesów, które tam się kumulowały i dalej kumulują - podkreślił gość PR24

REKLAMA

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Władze Iranu przeliczyły się". Jarosław Guzy o konflikcie amerykańsko-irańskim

- Przez te ostatnie dekady obserwowaliśmy raczej wojny zastępcze, działania zastępcze, tzw. proxy wars, czy to Wzgórza Golan, czy to Irak  pod koniec lat 90. i później, ostatnio Jemen i w końcu tzw. wiosna muzułmańska, wiosna islamska, inspirowana także przez Iran - wyjaśniał.

Jak to wpływa na nas?

- Wydawałoby się, że jesteśmy daleko jako Unia Europejska, jako Polska - mówił gość PR24. Jednak, jak podkreślił, nie tylko pod kątem migracji, ale także ze względu na surowce naturalne, sytuacja na Bliskim Wschodzie wpływa na Polskę i naszą część Europy w znacznym stopniu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Daniel Boćkowski: wbrew pozorom to deeskalacja konfliktu pomiędzy USA a Iranem

REKLAMA

- My ciągle, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, jesteśmy od tego regionu uzależnieni surowcowo. Pamiętajmy, że - może nie z Iranu, bo przez wiele lat podlegał sankcjom - ale choćby z Arabii Saudyjskiej ciągle importujemy ok. 20 proc. ropy naftowej - wyjaśnił dr Marek Kawa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Marek Kawa (amerykanista, Uczelnia Korczaka)
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 10.08

IAR/PAP, PR24, jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej