"Z głębi naszych serc". Kontrowersje wokół książki z tekstem Benedykta XVI i celibatu księży
- Dyskusja dotyczy tego, Czy Benedykt XVI jest autorem książki "Z głębi naszych serc", czy tylko kontrybutorem? Czy autor jednego z dwóch tekstów, jednej czwartej książki, jest jej współautorem. Czy jego imię powinno być na okładce? - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Barcikowski z kwartalnika "Christianitas".
2020-01-19, 11:57
Posłuchaj
Wbrew woli emerytowanego papieża Benedykta XVI i jego otoczenia we Francji ukazała się kontrowersyjna książka, na której okładce figuruje on jako jej współautor. Dzień wcześniej poprosił on o to, by usunąć jego imię z tomu. "Z głębi naszych serc" - to tytuł powstałej z inicjatywy pochodzącego z Gwinei kardynała Saraha, który jest prefektem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
- Benedykt XVI jest autorem jednego z tekstów i zgodził się na jego umieszczenie w książce. Miał podobno prosić o usunięcie swojego imienia z okładki, jako współautora książki. Najpewniej stanie się to jednak dopiero od kolejnego wydania. Natomiast informacje, że Benedykt XVI nie ma nic wspólnego z publikacją, że został wykorzystany do ataku na papieża Franciszka są nieprawdziwe - tłumaczył Michał Barcikowski
Powiązany Artykuł
Papież: ciało kobiety jest poświęcane na ołtarzach reklamy, dochodów, pornografii
Emerytowany papież Benedykt XVI napisał w książce, że celibat narodził się spontanicznie z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu. Podkreślił, że niemożliwa jest realizacja dwóch powołań. Zwrócił uwagę, że bezżenność kapłanów ma swoje korzenie w Starym Testamencie. Słowa te miały być reakcją na zgodą synodu poświęconego Amazonii na wyświęcanie żonatych mężczyzn w odległych terenach, gdzie nie ma księży.
Apologia celibatu
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że książka jest apologią celibatu kapłańskiego w kościele łacińskim wobec pojawiających się pomysłów, by przynajmniej w niektórych częściach świata, gdzie brakuje księży, było pozwolenie na wyświęcanie żonatych mężczyzn. - Problem w tym, że niemieccy biskupi już niemal oficjalnie zapowiedzieli, że też skorzystaliby z tej furtki. Czyż w Niemczech nie brakuje księży? Niewątpliwie na zachodzie Europy też jest z tym problem. Tymczasem kardynał Sarah i Benedykt XVI stają w obronie celibatu nie tylko jako rozwiązania dyscyplinarnego. Pokazują również, że jest to zasada teologiczna, że kapłaństwo katolickie naturalnie ciąży ku celibatowi - powiedział Marcin Barcikowski.
REKLAMA
Jego zdaniem kardynałowi Sarah i Benedyktowi XVI nie chodziło o wewnętrzne rozgrywki w Kościele katolickim. - Nie jest tajemnicą, że wypowiedzi i styl działania papieża Franciszka budzi opór. Nie sądzę, że autorzy chcieli wziąć udział w "wojnie domowej", raczej wystąpili w obronie sprawy. Tych problemów nie da się jednak rozdzielić. Dlatego wydanie książki potraktowano jako rodzaj ataku na papieża Franciszka, który jest utożsamiany z poluzowaniem zasady celibatu - podsumował publicysta.
Watykański rzecznik Matteo Bruni zapewnił, że papież Franciszek nie chce znieść celibatu. Watykański rzecznik w oświadczeniu przypomniał wypowiedź papieża Franciszka na ten temat podczas powrotu z pielgrzymki w Panamie: "Przychodzą mi na myśl słowa Pawła VI: wolałbym oddać życie niż zmienić prawa dotyczące celibatu. Nigdy nie zgodzę się na celibat nadobowiązkowy".
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Michał Barcikowski
Data emisji: 19.01.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 19.33
Polecane
REKLAMA