Marcin Romanowski: wprowadzamy regulacje prawne bardzo podobne do rozwiązań w UE
- Nowelizacja ustaw sądowych wraca do Sejmu i mam nadzieję, że tamtejsza większość przyjmie te rozwiązania – mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.
2020-01-12, 18:35
Posłuchaj
Senat zdecydował w piątek w głosowaniu o odrzuceniu w całości nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej za odrzuceniem noweli opowiedziały się senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.
"Opozycja manipuluje"
Powiązany Artykuł

"Wpisy znieważające Prezydenta RP". Rzecznik Dyscyplinarny zajmie się sędzią
- Rezultaty obrad Senatu w sprawie noweli ustaw sądowych znamy, ale sprawa wraca do Sejmu. Totalna opozycja manipuluje i dezinformuje opinię publiczną mówiąc o tym, że nowela o sądach jest kagańcem na sędziów – mówił gość PR24. Zauważył, że opozycja odnosi się do jednej regulacji, która uszczegóławia zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
- Wprowadzamy regulacje bardzo podobne do rozwiązań w krajach europejskich. W każdym jest ogólna klauzula, która mówi o zachowaniach które nie licują z godnością urzędu sędziego. To niegodne, że przedstawiciele Polski głosują przeciwko krajowi w gremiach unijnych – dodał wiceminister sprawiedliwości.
"Wiele wzorców"
Przypomniał przy tym głosowanie w Parlamencie Europejskim nad rezolucją o łamaniu praworządności w Polsce i na Węgrzech. - Karygodne jest to, że opozycja wspiera propozycje by powiązać rzekome łamanie praworządności ze środkami z nowego rozdania finansowego Unii Europejskiej – mówił.
REKLAMA
Marcin Romanowski dodał przy tym, że nie ma czegoś takiego jak jeden wzorzec praworządności bo w Europie są co najmniej trzy tradycje prawne: niemiecka, francuska i brytyjska, a nasza też jest jakąś odrębną tradycją. - Różnorodność dotycząca konkretnych regulacji prawnych jest bogactwem w Unii Europejskiej. Absurdem jest oczekiwanie na jeden wzorzec – zaznaczył.
"Tuskizacja"
Powiązany Artykuł

Prezydent: trzeba sędziom jasno i mocno powiedzieć jaka jest ich rola
Odnosząc się do werdyktu Komisji Weneckiej wobec Polski powiedział, że to tylko opinia gremium doradczego wydana w pośpiechu. - Każdy kto to obserwował zadawał sobie pytanie czy celem była merytoryka czy wpisanie się w scenariusz kreślony przez totalna opozycję i marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. Zgodnie z naszą Konstytucją i traktatami, wymiar sprawiedliwości pozostaje w gestii państw UE.
Dodał, że to opozycja doprowadzała do sytuacji gdzie był sędzia na telefon. - Próbowała też rzutem na taśmę przejąć Trybunał Konstytucyjny, tuskizacja to jest dobre na to określenie – mówił.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
*******
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 17.06
PR24/jj
Polecane
REKLAMA