Piśmiennictwo emigracyjne. Seria "Literatura i Pamięć"
- Seria "Literatura i Pamięć" uzupełnia pewne braki, pozwala poznać nieznane do tej pory obszary literatury emigracyjnej. Celem jest też przybliżenie literatury najnowszej, powstałej po 1990 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dybciak, redaktor naukowy serii "Literatura i Pamięć".
2020-01-20, 10:42
Posłuchaj
Jej prezentacja miała miejsce 18 grudnia 2019 roku w rezydencji Prezydenta RP – Belwederze. Ambicją twórców serii jest ukazywanie najwybitniejszych autorów i dzieł, które w czasach komunistycznej cenzury nie miały szans na zaistnienie w świadomości społecznej lub które w ramach polityki kulturalnej PRL były przesłaniane stereotypowymi, tendencyjnymi interpretacjami. Wydawnictwo będzie obejmować swoim zakresem nie tylko literaturę XX w., ale również wybrane sylwetki pisarzy, utwory i zjawiska z wcześniejszych okresów.
W Belwederze przedstawiono trzy pierwsze tomy serii: Agnieszka Kowalczyk "Józef Piłsudski pisarz", Wojciech Kudyba "Pamięć i godność. O poezji Jana Polkowskiego" oraz "Dzieje najnowsze w literaturze polskiej. Szkice o współczesnej poezji i prozie" pod redakcją Antoniego Buchały. - Trzeci tom poświęcony jest też pisarzom debiutującym w III RP. Literatura rozwija się bowiem dwojako, pojawiają się nowe zjawiska i utwory, ale też odsłaniają się całe obszary przeszłości literackiej niedoceniane również z powodów zewnętrznych. Chodzi o literaturę emigracyjną, niepodległościową, antykomunistyczną, która nie mogła funkcjonować z powodów politycznych. Odrabiamy to w III RP po 30 latach – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Seria została wydana nakładem Instytutu Pamięci Narodowej z myślą o miłośnikach literatury, jak i pasjonatach historii. Jej adresatami są zwłaszcza nauczyciele języka polskiego i nauczyciele historii oraz studenci historii i polonistyki. Nauczycielom seria ma pomagać w realizacji nowej podstawy programowej w zakresie przedmiotów humanistycznych. Studentom dostarczać wiedzę poszerzającą horyzonty, a wszystkim czytelnikom – lekturę atrakcyjną i pogłębiającą podstawy duchowej więzi z Ojczyzną. – Chcieliśmy pokazać, że literatura ma związki z historią, z dziejami narodów. To nie było dostrzegane, uciekano od sytuowania dzieł literackich w procesie historycznym, co zubaża literaturę – dodał.
Projekt został objęty patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzą: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Data emisji: 19.01.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA