Los ustaw sądowych w rękach Sejmu. Znamy termin głosowania ws. nowelizacji
Sejm w czwartek, w głosowaniu ma zdecydować o dalszym losie nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów - wynika ze wstępnego harmonogramu obrad. Jeśli posłowie odrzucą sprzeciw Senatu, nowela trafi na biurko prezydenta.
2020-01-20, 15:35
Powiązany Artykuł
Poseł PiS: garstka sędziów nie chce się podporządkowywać polskim ustawom
Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na środę i czwartek. Jak wynika ze wstępnego harmonogramu drugiego dnia obrad, izba zamierza głosować m.in. nad sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu, który odrzucił nowelizację. Głosowanie to zdecyduje, czy nowelizacja ustaw sądowych trafi do kosza, czy trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Senat w piątek odrzucił w całości nowelizację. Za odrzuceniem głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za odrzuceniem noweli ustaw sądowych głosowali wszyscy senatorowie KO, PSL, Lewicy i większość niezależnych. Przeciw byli senatorowie PiS i senator niezależna Lidia Staroń.
Sejm zdecyduje o przyszłości ustawy
Ostateczna decyzja co do losów ustawy należy teraz do Sejmu, który może bezwzględną większością głosów (liczba głosów "za" większa niż suma głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") odrzucić uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy w całości. W Sejmie na 460 posłów, 235 zasiada w klubie parlamentarnym PiS, a więc przedstawiciele partii rządzącej mają wystarczającą większość, aby odrzucić sprzeciw izby wyższej. Jeżeli Sejm nie odrzuci bezwzględną większością głosów sprzeciwu Senatu, postępowanie nad ustawą zostaje zamknięte i prace nad nią mogą ewentualnie toczyć się od początku.
Powiązany Artykuł
Złotowski: reforma sądownictwa musi być kontynuowana
Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.
REKLAMA
Przeniesienia środków z OFE na IKE
Posłowie na posiedzeniu mają także m.in. przeprowadzić drugie czytanie rządowego projektu ustawy dot. przeniesienia środków z OFE na IKE. Zakłada on, że ok. 154 mld zł pieniędzy zgromadzonych w OFE zostanie przekazanych na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatycznie, natomiast ci, którzy zdecydują się na ZUS będą musieli złożyć deklarację.
Uczestnicy OFE będą mieli czas na podjęcie decyzji od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z projektem ustawy przekazanie środków nastąpi 27 listopada 2020 roku. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny. Środki przekazane na IKE będą dziedziczone i będzie je można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego bez dodatkowych podatków i kosztów. Pieniędzy, które trafią do ZUS na konto podstawowe, jak dotychczas, dziedziczyć nie będzie można. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE - równoważna efektywnej minimalnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS.
We wstępnym harmonogramie obrad jest również przedstawienie przez premiera dokumentu "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2018 roku" wraz ze stanowiskiem komisji. Sejm ma także przeprowadzić pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Emerytura bez podatku.
pb
REKLAMA
REKLAMA