"Uchwała SN nie jest źródłem prawa". Przewodniczący KRS komentuje spór prawny

- Obowiązkiem każdego sędziego jest orzekanie, a sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom - powiedział przewodniczący KRS Leszek Mazur.

2020-01-24, 11:58

"Uchwała SN nie jest źródłem prawa". Przewodniczący KRS komentuje spór prawny

Dodał przy tym, że zasada prawna uchwalona w czwartek przez trzy Izby SN nie jest również absolutna, skoro przepisy, na podstawie której ją wydano dopuszczają możliwość odstąpienia od niej - przez połączone izby lub pełny skład Sądu Najwyższego.

Przewodniczący KRS odniósł się tym samym do podjętej w czwartek przez trzy Izby SN - Karną, Cywilną i Pracy - uchwały, w której uznano, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

Powiązany Artykuł

1200_Müller_PAP.jpg
Rzecznik rządu: premier skierował do Trybunału wniosek ws. uchwały Sądu Najwyższego

"Sędziowie podlegają tylko konstytucji oraz ustawom"

Sędzia Mazur zwrócił uwagę, że prawem i obowiązkiem każdego sędziego jest orzekanie, a sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom.

- Uchwała Sądu Najwyższego, nawet taka posiadająca moc zasady prawnej, nie jest źródłem prawa i żaden sędzia sądu powszechnego ani wojskowego nie jest nią bezpośrednio związany. Przede wszystkim, uchwała taka nie ma mocy "powszechnie obowiązującej wykładni przepisów" – od 1997 r. żaden organ państwa nie posiada do tego kompetencji - oświadczył Mazur. Dodał, że wcześniej kompetencję tę posiadał Trybunał Konstytucyjny.

Uchwała trzech izb Sądu Najwyższego

Z uchwały przyjętej w czwartek przez trzy izby SN uchwały wynika, że nienależyta obsada sądu jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie.

Powiązany Artykuł

tsue-free-shutt-1200.jpg
Kolejny krok UE ws. Izby Dyscyplinarnej. Otrzymano wniosek Komisji Europejskiej

Uchwała ta nie ma ona zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN, w odniesieniu do której ma zastosowanie do orzeczeń bez względu na datę ich wydania.

"Uchwała ta nie wywołuje skutków prawnych, została wydana z rażącym naruszeniem prawa" – oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Według ministerstwa narusza ona m.in. art. 179 Konstytucji RP, który stanowi, że sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej