Dywersyfikacja w praktyce. Z Rosji importujemy coraz mniej gazu

Spada udział gazu z Rosji w imporcie tego surowca do Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że w 2019 roku stanowił on około 60 procent, wobec 67 procent rok wcześniej.

2020-01-27, 12:43

Dywersyfikacja w praktyce. Z Rosji importujemy coraz mniej gazu
UE, G7 i Australia wprowadziły limit cenowy na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską na poziomie 60 USD za baryłkę. Zaczął on obowiązywać od 5 grudnia. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.Foto: evgenii mitroshin/ Shutterstock
  • Udział rosyjskiego gazu w imporcie tego surowca do Polski jest coraz niższy
  • PGNiG sprowadza coraz więcej gazu skroplonego
  • W pierwszym kwartale będzie dużo dostaw LNG, z różnych kierunków

Więcej za to sprowadzamy gazu skroplonego. W ubiegłym roku jego udział w imporcie wzrósł do około 23 procent z około 20 procent rok wcześniej.


Powiązany Artykuł

gaz 1200 shutterstock.jpg
Trzy nowe koncesje PGNiG na poszukiwanie gazu na Morzu Norweskim

- Z roku na rok widać wyraźny wzrost wolumenu skroplonego gazu ziemnego, który sprowadzamy przez Terminal LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Pierwszy kwartał 2020 roku będzie najintensywniejszy pod względem dostaw LNG - czytamy w komunikacie. Jak podkreśla spółka w komunikacie, do końca marca tego roku zostanie odebranych 10 dostaw z różnych kierunków.

Gaz skroplony z różnych kierunków

W 2019 roku PGNiG sprowadziło do Polski 3,43 miliardy metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego - to o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Import LNG z USA, Kataru i Norwegii wzrósł o około 0,7 miliarda metrów sześciennych (po regazyfikacji) w stosunku do roku 2018. Import z kierunku wschodniego wyniósł w 2019 roku 8,95 mld metrów sześciennych w porównaniu z 9,04 mld metrów sześciennych rok wcześniej.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, IAR, komunikat, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej