Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Zakończyło się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15 oraz koła Konfederacji w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości.

2020-01-29, 18:30

Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich
Spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Foto: Twitter/KPRP/Igor Smirnow

Wiceszef KPRP Paweł Mucha mówił po spotkaniu Andrzeja Dudy z przedstawicielami sił parlamentarnych w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości, że prezydent podczas rozmów "wskazywał na treść Konstytucji i wyłączną prerogatywę prezydenta co do powołań sędziowskich". - Kwestia powołania sędziego zamyka wszelkie spory - wyjaśniał.

Powiązany Artykuł

mucha pap 1200.jpg
Paweł Mucha: prezydent uważa, że kwestia powoływania sędziów jest jasna

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Politolog: kwestie ideologiczne to wewnętrzna sprawa każdego państwa

Na spotkaniu byli przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych. Do Pałacu Prezydenckiego przyjechali: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS, Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Gawkowski i Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Tyszka z klubu PSL-Kukiz'15, a także Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak z Koła Konfederacja.

REKLAMA

Podzielone opinie

Paweł Mucha relacjonował na spotkaniu z dziennikarzami, że podczas spotkania niezależna senator Lidia Staroń apelowała do prezydenta o jak najszybsze podpisanie nowelizacji ustaw sądowych. Podobny apel skierowali do Andrzeja Dudy reprezentanci klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele opozycji zwracali się do prezydenta o zgłoszenie weta do ustawy bądź odesłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowo wybrany przewodniczący PO Borys Budka ocenił, że spotkanie w Kancelarii Prezydenta zakończyło się "bez jakichkolwiek konstruktywnych ustaleń". Dodał, że - według niego - Andrzej Duda już podjął decyzję dotyczącą ustaw.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił po spotkaniu, że odniósł wrażenie, iż prezydent jest przekonany do zmian zawartych w nowelizacjach ustaw sądowych. - Nie powiedział, czy podpisze, ale po jego wypowiedziach, jego obronie tej ustawy i stuprocentowym przekonaniu do tego, że te zmiany są konieczne, możemy wnioskować, że podpisze raczej tę ustawę i pogłębi tym samym chaos - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Apel o weto

Poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka stwierdził zaś, że obecnie w Polsce nie ma woli kompromisu w kwestii reformy sądownictwa. - Jest przepychanka między Sądem Najwyższym, a Ministerstwem Sprawiedliwości - ocenił polityk.

Powiązany Artykuł

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
"To przecina niepokój prawny". Arkadiusz Mularczyk ws. postanowienia TK

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marek Ast: reforma wymiaru sprawiedliwości jest koniecznością

Lewica zaapelowała do prezydenta o niepowoływanie nowych sędziów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa, a swój wniosek wyjaśnia "licznymi uwagami", co do sposobu powołania KRS oraz nieujawnieniem list poparcia sędziów kandydujących do Rady.

Nowelizacja ustaw sądowych zakładająca m.in. większy zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i nowy tryb wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego czeka na decyzję prezydenta. Andrzej Duda ma na decyzję 21 dni od momentu wpłynięcia ustawy do Kancelarii Prezydenta.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej