Prezydent podpisze ustawy sądowe? Dera: sędzia, który kradnie nie może być uniewinniany
- Prezydent w najbliższym czasie ogłosi decyzję o tym, czy podpisze ustawy sądowe - powiedział w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera.
2020-02-02, 14:20
Minister zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda jest za kontynuowaniem reformy sądownictwa. Wskazał, że nie ma bowiem zgody na to, by sędziowie nie ponosili odpowiedzialności dyscyplinarnej. - Nie może być tak, że sędzia, który kradnie jest uniewinniany, bo był roztargniony, a obywatel za dużo mniejsze przewinienia idzie do więzienia - mówił Andrzej Dera w Polsat News.
Pytany, o to czy prezydent podpisze nowelę ustaw sądowych, m.in. rozszerzającą odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, powiedział, że "decyzje pan prezydent ogłosi i poda do publicznej wiadomości w najbliższym czasie".
Ustawa dyscyplinująca sędziów
Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Powiązany Artykuł
Paweł Sałek: Polacy potrzebują reformy wymiaru sprawiedliwości
REKLAMA
Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.
Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego.
jp
REKLAMA