"To element stabilizujący system". Rzecznik rządu o podpisaniu ustaw sądowych
- Cieszę się, że pan prezydent zdecydował się na taki krok. To jest element stabilizujący system i wymiar sprawiedliwości i liczę na to, że ostatecznie już rozstrzygnie wszelkie wątpliwości dotyczące statusu sędziów - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller, komentując podpisanie przez prezydenta ustaw sądowych.
2020-02-04, 18:52
Posłuchaj
O tym, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym poinformował w Polskim Radiu 24 jego rzecznik Błażej Spychalski.
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy sądowe
Piotr Müller zapytany w radiowej Trójce o tę decyzję prezydenta odpowiedział, że to "bardzo dobra informacja".
- Liczę na to, że ostatecznie już rozstrzygnie wszelkie wątpliwości dotyczące statusu sędziów, bo ustawa wprost mówi, że takiej weryfikacji inni sędziowie nie mogą realizować, ponieważ jest to kompetencja, prerogatywa pana prezydenta po właściwym przeprowadzeniu procedury przez KRS - powiedział rzecznik rządu.
Wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną
Uchwalona 20 grudnia ub. roku nowelizacja ustaw sądowych, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Mucha: prezydent wskazał na konstytucyjne prerogatywy do powoływania sędziów
Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru Pierwszego Prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.
Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Opozycja, w tym PO, PSL i Lewica, apelowała do prezydenta o zawetowanie noweli ustaw sądowych.
paw/
REKLAMA
REKLAMA