Przed nami ostatnia tura ferii. Przypominamy, jak wypoczywać bezpiecznie
Piątek jest ostatnim dniem szkoły przed feriami zimowymi dla uczniów z czterech kolejnych województw, którzy dwutygodniową przerwę w nauce mają jako ostatni w kraju. Zdecydowana większość dzieci wyjedzie na zimowisko w góry. Pamiętajmy, że podczas wypoczynku najważniejsze jest bezpieczeństwo. W artykule przedstawiamy podstawowe zasady, których przestrzeganie pozwoli uniknąć przykrych zdarzeń.
2020-02-06, 23:41
W sobotę ferie zimowe rozpoczynają uczniowie z czterech kolejnych województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, którzy dwutygodniową przerwę w nauce mają jako ostatni w kraju. Będą odpoczywali do 23 lutego.
Powiązany Artykuł
Bezpieczeństwo podczas ferii. Na co należy uważać i o czym pamiętać?
W poniedziałek do szkół wrócą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ich przerw przerwa w nauce zaczęła się 25 stycznia.
Od 11 do 26 stycznia wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego ferie mieli uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Choć pogoda w większości kraju nie rozpieszcza - przynajmniej pod względem śniegu, którego jest jak na lekarstwo - to w górach warunki do uprawiania sportów zimowych są odpowiednie i można w pełni oddać się "białemu szaleństwu".
REKLAMA
Ważne jednak, aby wiedzieć, jak bezpiecznie poruszać się na stokach narciarskich i zachowywać na górskich szlakach.
Wykroczenia na stoku
Zjeżdżając na nartach, nie należy myśleć wyłącznie o sobie. Trzeba pamiętać również o innych miłośnikach szusowania. Aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo upadku i odniesienia poważnych urazów, ważne jest zachowanie odpowiednich odległości przy omijaniu i wyprzedzaniu. Wielu policjantów w trakcie ferii przypomina o tym, rozdając na większości popularnych stoków tzw. "Dekalog", w którym omówione są podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Funkcjonariusze przypominają też, że na stoku można popełnić dwa wykroczenia. Pierwszym jest jazda w stanie nietrzeźwości, a drugie wiąże się z opieką nad osobami do 16. roku życia. - Musimy być świadomi, że taka osoba powinna na stoku mieć kask - mówił przed rozpoczęciem ferii w Programie I Polskiego Radia podinsp. Adam Strzebińczyk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
>>>[JEDYNKA] Za co narciarz może zostać ukarany na stoku?
REKLAMA
Jednak stok to nie jedyne miejsce, gdzie podczas ferii dzieci i młodzież chętnie korzystają z uroków zimowych sportów. Drugim jest lodowisko. Ponieważ w tym roku zima - przynajmniej jak na razie - nie jest ostra, niewskazane jest wybieranie się na łyżwy na jeziora czy rzeki. Najbezpieczniejsze są sztuczne lodowiska, których w miastach nie brakuje. Warto o tym pamiętać także wtedy, gdy ściśnie mróz. Nawet na niewielkich naturalnych zbiornikach wodnych lód niekoniecznie musi być wszędzie jednakowej grubości. Nie mówiąc o większych.
Plan wyjścia w góry
Czerpanie przyjemności z zimowego wypoczynku to także piesze wycieczki. Wiele osób wyjeżdża w góry, by spacerując o tej porze roku napawać się pięknymi widokami ośnieżonych szczytów. Ale wycieczki zwłaszcza w wysokie partie gór, choć stanowią piękną przygodę, mogą być obarczone sporym ryzykiem. Nagłe zmiany pogody, duże opady śniegu, niebezpieczeństwo wystąpienia lawin - to tylko niektóre przykłady zagrożeń i utrudnień, na jakie na trasie mogą napotkać wycieczkowicze.
Dlatego ratownicy górscy przypominają o rozsądku i odpowiednim przygotowaniu się. Najważniejsze jest, by wychodząc na szlak sporządzić plan – przygotować podstawowe informacje dotyczące czasu przejścia, trudności, opisu trasy i godziny powrotu. Istotne jest zaopatrzenie się w mapę, przewodnik lub inny opis trasy - taki, który umożliwi bieżącą orientację w terenie.
Powiązany Artykuł
Zimowy wypoczynek Polaków. W te miejsca wyjeżdżamy najczęściej
W przypadku wycieczek grupowych szczególnie istotne jest zaplanowanie trasy odpowiedniej do możliwości najsłabszego uczestnika. Trzeba pamiętać, że nie każdy może dysponować takim samym zapasem sił. Konieczny jest także telefon z naładowaną baterią i zabezpieczony przed zamoknięciem. Po to, by w razie zagrożenia czy potrzeby wezwania pomocy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 985 albo 601 100 300. Dwa ostatnie są do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
REKLAMA
Ekwipunek i apteczka
Wychodząc w góry, nie wolno zapominać o apteczce. Bardzo ważne jest zabranie ze sobą leków, jeśli są takie, które regularnie przyjmujemy. Przed wyjściem koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody. Zimą w szczególności należy zwrócić uwagę na komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego. Jak przypominają ratownicy, w góry należy wychodzić wczesnym rankiem, by mieć odpowiednią rezerwę czasową na powrót.
Wychodząc w góry, najważniejszy jest oczywiście ekwipunek. Zawsze trzeba założyć odpowiednie do panujących warunków obuwie i mieć na sobie ubranie chroniące przed opadami i wiatrem, a w plecaku – m.in. zapasową ciepłą odzież, prowiant i napoje, latarkę, a także czekan i raki, jeśli wybieramy się na trudniejsze szlaki.
Bezpieczeństwo na drogach
REKLAMA
Aby jednak móc wędrować po górach, trzeba do nich dojechać. O bezpieczeństwo na szosach w trakcie ferii dba wielu policjantów. Już 13 stycznia, kiedy rozpoczęła się pierwsza tura zimowego wypoczynku dla uczniów, policjanci ruszyli z akcją częstszego sprawdzania trzeźwości kierowców i stanu technicznego autokarów. Potrwa to do 21 lutego, kiedy zakończą się tegoroczne ferie.
Powiązany Artykuł
Choroba? Wypadek? Jak uzyskać pomoc podczas wyjazdu na ferie?
- Będziemy prowadzić wzmożone kontrole trzeźwości. Na pewno w okresie ferii będziemy się starali skierować większą niż zwykle liczbę policjantów do pełnienia służby na drogach - zapewnił podinsp. Dariusz Mejer, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Nie inaczej będzie w województwach dolnośląskim, mazowieckim i opolskim. Tym bardziej że policjanci zwracają uwagę na łagodną zimę. Podkreślają, że nie oznacza ona, iż kierowcy mogą być mniej ostrożni na drodze.
- Zwykle im aura jest lepsza, tym więcej jest zdarzeń drogowych. Widzimy taką prawidłowość. Nasza obecność na drodze jest konieczna niezależnie od pogody - dodał podinsp. Dariusz Mejer.
W górach uwaga na lawiny
REKLAMA
Aura, choć na przeważającym obszarze Polski bardziej wiosenna, w najbliższych dniach może zmienić się na zimową. Na wschodzie kraju temperatura maksymalna w najbliższy weekend wyniesie ok. 1 stopnia na minusie. Na północnym wschodzie okresami zachmurzenie duże i tam może poprószyć śnieg. Biały puch zapowiadany jest także w stolicy - synoptycy przewidują, że już w piątek w Warszawie mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Bezpieczne ferie. Zimą góry nie wybaczają błędów
Nie są to jednak prognozy zapowiadające zdecydowaną zmianę pogody. Aby cieszyć się taką, jaka powinna być przez całą najzimniejszą porę roku, należy wybrać się w góry. Tam śniegu nie brakuje. Na przykład w Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Leży tam od pół do ponad metra białego puchu. Z kolei w położonych niżej miejscowościach, m.in. w okolicach Cisnej i Ustrzyk Górnych, średnia pokrywa śnieżna mierzy 20 centymetrów.
W Tatrach zaś obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy TOPR w komunikacie, pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Warunki do turystyki są w znacznej mierze niekorzystne.
REKLAMA
"Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie" - napisali w ostrzeżeniu ratownicy TOPR.
Ferie w mieście
Powiązany Artykuł
Akcja "Bezpieczny Autokar 2020". Wzmożone kontrole drogowe przez całe ferie
Takie ostrzeżenia nie dotyczą tych, którzy ferie postanowią spędzić w mieście. Nie wyjeżdżając do kurortów czy miejscowości o charakterze turystycznym, nie muszą jednak obawiać się, że zanudzą się na śmierć. Każda miejscowość przynajmniej o statusie gminnym zapewnia dzieciom i młodzieży różnego rodzaju zajęcia i warsztaty w placówkach takich jak choćby domy kultury. W czasie zimowej przerwy od nauki pracuje także znaczna część szkół, umożliwiając dzieciom i młodzieży aktywne spędzenie wolnego czasu. O skierowanej do uczniów na czas ferii ofercie przypominają nawet same władze miast, gmin czy dzielnic.
>>>[JEDYNKA] Po co dzieciom ferie?
REKLAMA
Na przykład w Warszawie rusza akcja "Zima w mieście". - Jak co roku, przygotowaliśmy bardzo bogatą ofertę w wielu obszarach, żeby każdy młody człowiek mógł znaleźć coś dla siebie - podkreśliła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak wyliczała, uczniowie będą mieli do dyspozycji 120 specjalistycznych punktów feryjnych w młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach, szkołach. Na młodzież czeka także ponad 55 obiektów w miejskich oraz dzielnicowych ośrodkach sportu i rekreacji. Wśród nich są pływalnie, hale sportowe, kręgielnie, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe oraz lodowiska.
Podobnie ferie zapowiadają się w innych miejscowościach czterech województw, które w tym roku jako ostatnie rozpoczęły zimową przerwę od nauki. Aby zapoznać się z propozycjami zajęć, należy śledzić strony internetowe szkół i placówek kulturalnych, a także urzędów miast i gmin.
bb
REKLAMA