Wichury nad Polską. Zerwane linie, uszkodzone budynki, setki interwencji strażaków
- Od wczoraj strażacy interweniowali w całym kraju około 1100 razy w związku z silnym wiatrem. Wichury spowodowały przerwy w dostawach energii elektrycznej - powiedziała Polskiemu Radiu Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. IMGW utrzymał ostrzeżenie II i III stopnia przed silnym wiatrem. Alerty obejmują niemal cały kraj.
2020-02-10, 08:00
Powiązany Artykuł
"Sabina" nad Polską. Na Bałtyku sztorm, w górach powieje nawet do 180 km/h
Według danych z godziny 6:00 najwięcej pozbawionych energii elektrycznej odbiorców jest na Podkarpaciu - 14 tysięcy. W zachodniopomorskim natomiast 6 tysięcy a na Mazowszu około 5400.
- Wczoraj tych interwencji strażackich było prawie 600, dzisiaj już ponad 500, w sumie to około 1100 interwencji. To wyjazdy związane głównie z udrażnianiem szlaków komunikacyjnych - poinformowała Bożena Wysocka.
W wyniku silnego wiatru 41 budynków zostało uszkodzonych, w tym 28 budynków mieszkalnych. W miejscowości Kujawy na Opolszczyźnie zerwany został przewód energetyczny, który upadł na budynek gospodarczy. W wyniku tego zdarzenia zostało porażonych 16 krów. Zwierzęta padły.
Jedna osoba została poszkodowana. To kierowca samochodu, który w województwie opolskim, wjechał w powalone drzewo.
REKLAMA
Bożena Wysocka przypomniała, że ostrzeżenia przed silnym wiatrem utrzymał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - IMGW ostrzegał wczoraj przed silnym wiatrem, który ma się utrzymywać jeszcze dzisiaj w ciągu dnia. Dlatego wczoraj RCB wysyłało alert o możliwości wystąpienia tego silnego wiatru i o tym, by być przygotowanym na takie zagrożenie - dodała.
Powiązany Artykuł
W Polsce powieje nawet 200 km/h. Orkan "Sabina" spowoduje najwyższy stopień zagrożenia
Najsilniej będzie wiało w południowych powiatach województwa dolnośląskiego i podkarpackiego. Obowiązują tam ostrzeżenia III stopnia, w pozostałych częściach tych województw - ostrzeżenia II stopnia. Ostrzeżenia III stopnia na Dolnym Śląsku obowiązują do godziny 8 rano, na Podkarpaciu natomiast do godziny 21.
Dla pozostałej części Polski IMGW wydał głównie ostrzeżenia II stopnia. Dotyczą one województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego oraz zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego. We wschodniej części warmińsko-mazurskiego oraz w województwie podlaskim obowiązuje alert I stopnia. Ostrzeżenia są ważne do godzin wieczornych.
Wiatr wieje z południowego zachodu i z zachodu. Najsilniejsze porywy IMGW zapowiada w godzinach porannych oraz po południu.
REKLAMA
Huraganowy wiatr w Tatrach
W Tatrach huraganowy wiatr na szczytach osiąga prędkość do 105 km na godzinę. TOPR apeluje o rezygnację z wszelkich wyjść w góry.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> W związku z silnym wiatrem odwołano część lotów z polskich lotnisk
"Prosimy o rezygnację z wyjść w góry! Ponad granicą lasu poruszanie się może być niemożliwe, a w lasach śmiertelnym zagrożeniem mogą być łamiące się drzewa" - napisali w komunikacie ratownicy TOPR.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zastrzega, że ze względu na wciąż obowiązujące ostrzeżenia pogodowe, bilans wichur przechodzących nad Polską może jeszcze ulec zmianie.
REKLAMA
Odwołane promy
Silny wiatr przyniósł do Polski rozległy i gwałtowny niż znad Atlantyku. Huragan nazwany przez brytyjskie służby imieniem Ciara spowodował wiele szkód i utrudnienia w transporcie w północnej i centralnej Europie.
Linie promowe Unity Line pływające pomiędzy Polską a Szwecją odwołały swoje dzisiejsze rejsy. Jak informuje przewoźnik, "ze względów bardzo złe warunki pogodowe" anulowano kursy ze Świnoujścia o 1.30 (prom Copernicus) i 10.30 (prom Galileusz) oraz Trelleborga o 15.45 (prom Copernicus) i 22.10 (prom Galileusz). Rejsy były odwołane także w niedzielę.
kstar/paw/
REKLAMA