Polska coraz bardziej cyfrowa, ale istnieją jeszcze internetowe "białe plamy"
Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa dostęp do sieci światłowodowej uzyska ok. 2 mln gospodarstw domowych, w tym w Polsce wschodniej, na obszarach nieatrakcyjnych dla operatorów. W kolejnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 również znajdzie się miejsce na takie działania.
2020-02-14, 09:10
Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wysłuchała informacji na temat wdrażania Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Pierwsza oś to rozwój sieci szerokopasmowych, wyeliminowanie dysproporcji w rozwoju sieci telekomunikacyjnej na obszarach nieatrakcyjnych z punktu widzenia operatorów i ich inwestycji.
Powiązany Artykuł
Przybędzie spraw, które załatwiamy bez wychodzenia z domu. Coraz więcej e-usług
Druga oś Programu to e-administracja, czyli e-usługi dla obywateli. Usługi, z których już dzisiaj można korzystać. Trzecia oś to rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa – podstawowych i bardziej zaawansowanych, a czwarta to pomoc techniczna. Na program przeznaczono 2 mld euro.
Internet w domu i szkole
Powiązany Artykuł
Ekspert: Polacy są coraz bardziej przekonani do cyfryzacji usług
Wiceszefowa resortu cyfryzacji Wanda Buk zaznaczyła, w założeniu pierwsza oś Programu miała finansować światłowody, natomiast Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło go m.in. o hotspoty w gminach i Ogólnopolską Sieć Edukacyjną, czyli program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego bezpłatnego i bezpiecznego internetu. W ramach pierwszej osi odbyły się trzy konkursy, czwarty jest w trakcie.
Powiązany Artykuł
Kierowcy będą mieli więcej miejsca w kieszeni. E-prawo jazdy jeszcze w tym roku
Pierwszy konkurs został ogłoszony w 2015 roku i przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorców. Został rozstrzygnięty w 2016 r. i w ramach tych działań powstało 6 tys. km światłowodów i zostało do nich podłączone 118 tys. gospodarstw domowych.
REKLAMA
Bezprecedensowy konkurs
Drugi konkurs – który w ocenie wiceszefowej resortu "zmienił diametralnie rzeczywistość telekomunikacyjną w naszym kraju" – miał charakter bezprecedensowy, dlatego, że objął obszar całego kraju podzielonego na ok. 70 obszarów konkursowych. W ramach tego konkursu operatorzy zostali zobowiązani do podłączenia nie tylko gospodarstw domowych, ale też szkół. Wskaźniki zakładały, że za 4 mld zł ma być podłączonych 726 tys. gospodarstw domowych.
W wyniku drugiego konkursu w 2017 r. do sieci światłowodowej podłączono 53 obszary, a w tym samym roku ogłoszono trzeci konkurs na pokrycie siecią światłowodową pozostałych obszarów, przede wszystkim na terenie Polski wschodniej.
Jedyny taki program w Europie
W wyniku trzech konkursów dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska ok. 2 miliony gospodarstw domowych i wszystkie szkoły, które dotąd takiego dostępu nie miały.
– W konsekwencji 272 proc. wskaźnika, do którego zobligowała nas Komisja Europejska, zostało pokryte – zaznaczyła Wanda Buk.
REKLAMA
W ocenie resortu Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 to jedyny taki program w Europie, który zawiera wszystkie komponenty cyfrowe. To jest jego unikalność względem wcześniejszej perspektywy, kiedy te działania cyfrowe były rozproszone w różnych programach.
– Kończymy akurat projekt i możemy powiedzieć, że to było bardzo dobre podejście, znakomicie się sprawdziło i chcemy je kontynuować – zaznaczyła wiceminister.
W ramach uzgodnień z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej resort cyfryzacji dostał zgodę na to, by wpisać do perspektywy na lata 2021-2027 nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa.
Fundusz dla najbardziej wykluczonych
Jednocześnie w ubiegłym roku, w ramach procedowanej ustawy o wspieraniu rozwoju sieci telekomunikacyjnych wprowadzony został Fundusz Szerokopasmowy, czyli dodatkowe środki już nie unijne, tylko z budżetu państwa, które również będą przeznaczone na budowę sieci na tych najbardziej wykluczonych obszarach. Fundusz ten rusza od stycznia przyszłego roku i będzie uzupełnieniem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA