Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Bieg "Tropem Wilczym" w 365 miastach
1 marca w 365 miastach w Polsce i za granicą wystartuje 8. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem Wilczym". Projekt, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, powstał z potrzeby upamiętnienia polskich bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego.
2020-02-17, 14:42
Posłuchaj
Podczas konferencji w Belwederze prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie od prezydenta, w którym Andrzej Duda dziękował organizatorom biegu.
Powiązany Artykuł
![bieg_wilczy_pap_1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2b14a24f-ce6b-4645-afee-77ae165efbd5.jpg)
Galeria VII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym
"Uznając za wielką zasługę dla naszej narodowej pamięci i umacniania patriotyzmu Polaków to, że dzięki państwa pracy, dobro, odwaga, wierność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi i modnymi, życzę, aby te pozytywne zjawiska trwały i rozwijały się przez następne lata, a świętowanie uroczystości ku czci bohaterów podziemia antykomunistycznego przyczyniało się do budowania Polski wolnej, niepodległej i suwerennej" - napisał do inicjatorów biegu prezydent.
Niezwykła lekcja historii
"Tropem Wilczym" organizuje Fundacja Wolność i Demokracja. Jej prezes Lilia Luboniewicz, dziękując za przesłanie, podkreślała, że bieg "Tropem Wilczym" to wydarzenie symboliczne, ale i coraz bardziej masowe.
- Ponad 75 tys. biegaczy wróci na symboliczny trop wilczy po to, aby historia przestała milczeć o bohaterach walczących o naszą niepodległość. Wierzę, że nasza inicjatywa jest niezwykłą lekcją historii, w której odkrywamy losy bohaterów - zaznaczyła Lilia Luboniewicz.
REKLAMA
Rzeczniczka prasowa biegu Barbara Konarska wyjaśniała, że siłą inicjatywy jest dobrowolność udziału i poprzez to chęć oddania hołdu często naszym bliskim, zasłużonym w walce o niepodległość.
- Siła tego projektu jest w tym, że prawie każdy z nas ma w swojej rodzinie żołnierzy niezłomnych, ma w swojej rodzinie kogoś, kto pomagał. Bo za każdym niezłomnym, który przetrwał, stało kilkadziesiąt albo kilkaset osób, które narażały życie - powiedziała Barbara Konarska.
Spotkania z bohaterami
Powiązany Artykuł
![wołk12.jpg](http://static.prsa.pl/images/05e7273b-52f1-4a32-a434-a46e3cc3185a.jpg)
Białoruś: bieg "Tropem Wilczym" w Wołkowysku i objazd grobów żołnierzy
Bohaterami biegu "Tropem Wilczym" są co roku żołnierze antykomunistycznego powstania i uczestnicy powojennej konspiracji. W tym roku to Stanisława Golec "Gusta", Ludwik Marszałek "Zbroja", Zbigniew Matysiak "Kowboj", Henryk Kończykowski "Halicz", Józef Trojan "Kruk" oraz Witold Pilecki.
Bieg wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.
REKLAMA
Zmaganiom biegowym będą towarzyszyć koncerty, rekonstrukcje historyczne, wystawy, pokazy filmów, a także spotkania ze świadkami historii - między innymi żołnierzami antykomunistycznego podziemia.
Każdy, kto chce pobiec "Tropem Wilczym", może przyłączyć się do wydarzania nawet 1 marca, zapisy będą trwały do ostatnich chwil przed starem.
Więcej szczegółów na stronie www.tropemwilczym.org.
Patronat medialny nad biegiem sprawuje Polskie Radio.
st
REKLAMA
REKLAMA