Polska Strefa Inwestycji przyciąga coraz więcej inwestorów
W 2020 r. liczba inwestycji w Polskiej Strefie Inwestycji może wzrosnąć nawet o 10 proc. w stosunku do ubiegłego roku - wynika z raportu firmy doradczej PwC, podsumowującego pierwszy pełny rok funkcjonowania PSI.
2020-02-19, 11:30
30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa, na mocy której cały obszar Polski, na którym można prowadzić działalność gospodarczą, stał się specjalną strefą ekonomiczną (tzw. Polska Strefa Inwestycji).
Rozporządzenia strefowe o zasadach udzielania pomocy publicznej, wcielające w życie ustawę, obowiązują od września 2018 r.
Eksperci PwC szacują, że w 2020 r. liczba inwestycji w Polskiej Strefie Inwestycji może wzrosnąć nawet o 10 proc. w stosunku do 2019 r. Zwrócili uwagę, że wciąż najwięcej inwestycji lokuje się w najbardziej uprzemysłowionych regionach Polski, "choć procentowo największy wzrost odnotowano w relatywnie mniej rozwiniętych regionach, co jest dobrym sygnałem".
Potrzeba doprecyzować wiele przepisów
"Wyjaśnienie wątpliwości w zakresie rozliczania zwolnienia mogłoby być kolejnym wielkim krokiem w celu uatrakcyjnienia Polskiej Strefy Inwestycji dla przedsiębiorców" - ocenił Rafał Pulsakowski z PwC. Według niego interpretacja ogólna okazała się niepraktyczna dla przedsiębiorców, bo nie wyjaśniła jak należy rozumieć w praktyce ścisłe powiązanie nowej inwestycji z dotychczasową infrastrukturą.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Polska Strefa Inwestycji działa od 1,5 roku. Projekty na wiele miliardów złotych
W tym roku mają wejść w życie zmiany w przepisach, które miałby przyczynić się do podniesienia atrakcyjności PSI dla inwestorów. Chodzi m.in. o: obniżenie progu minimalnej wartości projektu o 50 proc. w przypadku reinwestycji; doprecyzowanie kryteriów jakościowych i zasad ich weryfikowania; wprowadzenie przejrzystych ram w zakresie zmian decyzji o wsparciu (możliwość obniżenia zatrudnienia o maks. 20 proc. oraz zmiany jednego kryterium jakościowego na inne).
Większe ulgi
Zmiany planowane przez Ministerstwo Rozwoju zakładają wliczanie dwuletnich kosztów pracy oraz kosztów najmu, dzierżawy i leasingu finansowego nawet po upływie terminu zakończenie inwestycji. Przewidziano też "doprecyzowanie zasady ustalania okresu ważności decyzji o wsparciu, w przypadku inwestycji zlokalizowanych częściowo na terenie SSE" czy umożliwienie wsparcia także na nabycie aktywów należących do zakładu, który został (lub zostałby) zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.
Powiązany Artykuł
Inwestycje na ponad 100 miliardów. Władze podsumowują działanie SSE
Eksperci PwC rekomendują wdrożenie dodatkowych elementów, takich jak: usprawnienia w zakresie rozliczania pomocy publicznej przyznanej na rozbudowę zakładu produkcyjnego, umożliwienie rozliczenia strat ponoszonych na działalności zwolnionej z opodatkowania, czy obniżenie dwóch najwyższych progów inwestycyjnych dla obszarów z najniższą stopą bezrobocia.
To pomysł na terytorialne poszerzenie stref ekonomicznych
Nowy system wspierania inwestycji m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z 0,08 proc. obszaru kraju na teren niemal całej Polski, zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
REKLAMA
Przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Dodatkowe punkty są przyznawane firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także za lokalizację w powiecie o wysokiej stopie bezrobocia lub mieście średnim tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. Premiowane są te przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek.
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA