"Nasz Dziennik": resort sprawiedliwości chce poszerzyć odpowiedzialność biegłych sądowych
Jak informuje gazeta, Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przygotować ustawę o biegłych sądowych, w której przewiduje m.in. zwiększenie odpowiedzialności ekspertów za opinie przygotowane przez nich na potrzeby postępowań sądowych.
2020-02-20, 07:17
Powiązany Artykuł

- Planujemy w dużej reformie stworzenie ustawy o biegłych - poinformował "ND" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Dodał, że w tym projekcie przewidziana jest: certyfikacja biegłych, kontrola jakości pracy biegłych, ich powoływania, odwoływania i nadzoru - elektroniczny system kontroli pracy biegłych dostępny dla sądów i stron z informacjami o obciążeniu pracą biegłego, o terminowości sporządzanych przezeń opinii - podkreślił Warchoł.
- W Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są koncepcyjne prace związane z nowym uregulowaniem statusu i zasad powoływania biegłych, przy uwzględnieniu potrzeby zapewnienia rzeczywistej, merytorycznej weryfikacji kwalifikacji kandydatów na biegłych, adekwatnego reagowania na przypadki wydawania opinii nierzetelnych bądź nieterminowych oraz monitorowanie jakości wydawanych opinii - dowiedział się dziennik w zespole prasowym resortu.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent w liście do KRS: sędziowie nie mogą pozostać bez kontroli demokratycznej>>>
"Fetyszyzacja opinii biegłych"
Gazeta zauważa, że na konieczność takich zmian wskazują prawnicy. Cytowany przez "ND" radca prawny Lech Obara podkreśla, że opinie biegłych są często przeceniane przez sądy i nieweryfikowane. Praktycy polskiego procesu cywilnego nierzadko mówią o "fetyszyzacji opinii biegłych".
REKLAMA
- W teorii biegły ma być pomocnikiem sędziego. Służyć wiedzą specjalną, umożliwiającą mu rozpoznanie okoliczności faktycznych i wydanie sprawiedliwego wyroku - powiedział gazecie prawnik.
pkur
REKLAMA