Ekspert: wykorzystywanie tematu koronawirusa w bieżącej polityce jest naganne

- Powinniśmy unikać takich kwestii, które mogą powodować panikę, a w przypadku koronawirusa ryzyko paniki jest ogromne. Dlatego wstrzemięźliwość w poglądach w tym przypadku w kontekście polityki jest wskazana - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

2020-02-27, 16:36

Ekspert: wykorzystywanie tematu koronawirusa w bieżącej polityce jest naganne
dr Maciej Kawecki. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Dr Maciej Kawecki o fake newsach w czasie kampanii prezydenckiej w kontekście tematu koronawirusa, cz. 1 ("Gorący temat")
+
Dodaj do playlisty

Wzrasta zagrożenie koronawirusem. Media co chwilę informują odbiorców o kolejnym wzroście liczby zakażonych tym drobnoustrojem, a także o następnych krajach, do których dotarł. Koronawirus powoli zaczyna się także stawać tematem przewodnim w czasie kampanii prezydenckiej. W kontekście fałszywych informacji, tzw. fake newsów, odniósł się do tego dr Maciej Kawecki.

Powiązany Artykuł

1200_Witek_EN.jpg
Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Elżbieta Witek podała datę

"Budowanie narracji strachu"

- Wykorzystywanie tematu koronawirusa w bieżącej polityce jest naganne. Powinniśmy unikać takich kwestii, które mogą powodować panikę. A w przypadku wirusa COVID-19 ryzyko paniki jest ogromne. Tutaj powinniśmy wyrażać wstrzemięźliwość w poglądach - apelował do polityków gość Polskiego Radia 24.

Podał przykład, jak rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji może źle wpływać na społeczeństwo. - Jedna z osób odebrała w środę telefon od znajomego, który boi się o bezpieczeństwo pieniędzy na swoim koncie i zastanawia się, czy koronawirus może spowodować kryzys finansowy w Polsce już w momencie, kiedy nie ma u nas jeszcze żadnego oficjalnie potwierdzonego zakażenia tym wirusem. Oczywiście do tego prędzej czy później dojdzie, ale ten przykład świadczy o budowaniu narracji strachu. A przecież jeśli przeanalizowalibyśmy statystyki, to w ciągu ostatnich 24 godzin na świecie na grypę czy zapalenie płuc zmarło porównywalnie tyle samo osób, ile z powodu koronawirusa - powiedział dr Maciej Kawecki.

Wprowadzenie fact-checkingu

Dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie poruszył także kwestię obrony przed fake newsami. Jego zdaniem jest ona trudna. - Nie tylko w przypadku newsów o koronawirusie, ale także tych dotyczących wielu różnych dziedzin życia nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy dana informacja ma charakter rzetelny, czy nie. Dlatego źródłem walki jest tutaj dotarcie do tych, którzy informacje "produkują". Niestety, jest to bardzo trudne. Dlatego np. Facebook zdecydował się na wprowadzenie fact-checkingu, czyli oceny zgodności wpisów ze stanem faktycznym - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

koc maria_1200.jpg
W Senacie o koronawirusie. Maria Koc: emocje, które mają wzbudzić strach, są nam niepotrzebne

Jak dodał, pomysł ten jest kontrowersyjny. - Dlatego, że spotyka się z zarzutem cenzury w internecie. Jednak w sytuacjach skrajnych jest zasadny - powiedział dr Maciej Kawecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Gorący temat"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: dr Maciej Kawecki (dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie)
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 15.07

Polskie Radio 24/bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej