Tusk chce deregulację gospodarki. "Redukcja biurokracji to pozytywna zapowiedź"
- Jest konieczne, by polski biznes przyśpieszył. Wiemy, że dziś musi konkurować na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w związku z tym, co zapowiadają Stany Zjednoczone: nałożenie ceł na europejski produkty. Dotknięty tym zostanie także polski biznes. PKB to także małe i średnie firmy, szeroko pojęty duży biznes. Wszyscy zrzucają się na to, by Polacy żyli na godnym poziomie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ramiączek, politolog (Uniwersytet WSB Merito).
2025-02-11, 11:37
Deregulacja polskiej gospodarki
Propozycja premiera skierowana do prezesa InPostu Rafała Brzoski jest szeroko komentowana przez ekspertów. Donald Tusk - w ramach zapowiedzi wielkiej deregulacji polskiej gospodarki - zaproponował przedsiębiorcy przygotowanie rekomendacji w tej sprawie.
Dr Paweł Ramiączek podkreślał wagę uproszczenia przepisów. - Wielu przedsiębiorców boryka się dzisiaj z trudnościami, czy to na poziomie gminnym, gdzie mamy np. zablokowane tereny pod inwestycje, czy na poziomie związanym z uzyskiwaniem licencji czy homologacji. Ta szeroko pojęta biurokracja, mnogość przepisów, czasami niejasność w ich interpretacji, to wszystko powoduje, że przedsiębiorcom niejednokrotnie trudno podejmuje się decyzje, ale i trudno funkcjonuje w obszarze biznesu. Jeśli miałyby to być uproszczenia przepisów, redukcja szeroko pojętej biurokracji, to trzeba to ocenić pozytywnie - stwierdził.
Polska gospodarka musi stać się bardziej konkurencyjna
- Trzeba powiedzieć "sprawdzam". Premier powiedział, że będzie się spotykał z szeroko pojętym środowiskiem biznesu. Liczę na to, że tych słów dotrzyma - dodał i zaznaczył, że niedotrzymanie tych zapowiedzi oznaczałoby "duży koszt polityczny".
Gość przypominał, że polska gospodarka znajduje się w nowej sytuacji. - Jest konieczne, by polski biznes przyśpieszył. Wiemy, że dziś musi konkurować na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w związku z tym, co zapowiadają Stany Zjednoczone: nałożenie ceł na europejski produkty. Dotknięty tym zostanie także polski biznes. PKB to małe i średnie firmy, szeroko pojęty duży biznes. Wszyscy zrzucają się na to, by Polacy żyli na godnym poziomie - mówił dr Ramiączek.
REKLAMA
Co najmniej 650 miliardów złotych inwestycji w bieżącym roku, zwiększanie przepustowości portów, inwestycje gigantów technologicznych nad Wisłą i dalsza budowa bezpieczeństwa dla rozwoju biznesu. Tymi postulatami i hasłem "Polska. Rok przełomu" premier Donald Tusk nakreślił założenia gospodarczego planu rządu na najbliższe lata.
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Paweł Ramiączek, politolog (Uniwersytet WSB Merito)
Data emisji: 10.02.2025
Godzina emisji: 21.33
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor
REKLAMA